کد مطلب: 64153

المانیتور: رابرت مالی از سوی برخی ایرانی‌های مقیم امریکا و جمهوری‌خواهان تحت فشار است

المانیتور: رابرت مالی از سوی برخی ایرانی‌های مقیم امریکا و جمهوری‌خواهان تحت فشار است

یک منبع آگاه در اردوگاه محافظه کاران در گفتگو با المانیتور گفت که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران چندین گفتگو رو در رو با امیر سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد داشته و پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. به گفته این منبع، مالی گفت که دولت بایدن دیگر تمایلی به بازگشت به برجام اولیه ندارد، زیرا آن‌ها با دولتی در ایران روبرو هستند که به تعهدات خود عمل نمی‌کند، چراکه در سپتامبر ۲۰۲۲ به یک توافقی «بله» گفته بودند، اما روز بعد، عقب نشینی کردند.

 به گزارش فراز به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: به گفته این منبع، مالی گفت که دولت بایدن دیگر تمایلی به بازگشت به برجام اولیه ندارد، زیرا آنها با دولتی در ایران روبرو هستند که به تعهدات خود عمل نمی کند، چراکه در سپتامبر 2022 به یک توافقی «بله» گفته  بودند، اما روز بعد، عقب نشینی کردند.

این منبع همچنین گفت  که مالی پیشنهاد تمدید برخی بندهای غروب برجام را برای 10 تا 15 سال داده است. این منبع مدعی شد، علاوه بر این، مالی از سیاست دولت ایران مبنی بر عدم مذاکره مستقیم با مقامات آمریکایی انتقاد کرد. ایروانی در پاسخ به طنز گفته بود: «سئوال سخت نپرس».

همان منبع فاش کرد که مالی اذعان داشت که تحت فشار برخی از ایرانیان مقیم آمریکا و جمهوری خواهانی است که مخالف توافق با تهران بودند.

علاوه بر این، یک دیپلمات سابق ایرانی که خواست نامش فاش نشود به المانیتور گفت: «این اعتقاد من است. فکر می‌کنم ویژگی‌های رابرت مالی به گونه‌ای است که تعلیق وی را می‌توان اتفاقی منفی در جریان مذاکرات تلقی کرد.»

او گفت: «رویکرد جدید دولت آمریکا به رهبری جیک سالیوان و برت مک گورک برای امضای یک توافقنامه غیررسمی موقت ممکن است با منافع ایران همخوانی نداشته باشد».

وی افزود: «به نظر می‌رسد قصد کاخ سفید رهایی از دردسری به نام تهران به صورت موقت است و در عین حال کاهش محدود تحریم‌ها در میان انبوهی از مسائل اولویت دار مانند اوکراین است. در نتیجه، این رویکرد به ایالات متحده زمان کافی می‌دهد تا در آینده امتیازات بیشتری را از تهران دریافت کند، زیرا اهرم ایران به دنبال حل نگرانی‌ها و اولویت‌های آمریکا مانند جنگ اوکراین تا حدودی کاهش خواهد یافت.»

در هفته‌های اخیر مذاکرات غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا در عمان انجام شده است که ظاهراً در مورد توافق احتمالی آتش‌بس صحبت کرده‌اند.

 
 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار