کد مطلب: 63087

محمود صادقی: اینکه با فشار مردم شب انتخابات برخی چهره‌ها تایید صلاحیت شوند، کافی نیست

محمود صادقی: اینکه با فشار مردم شب انتخابات برخی چهره‌ها تایید صلاحیت شوند، کافی نیست

محمود صادقی گفت: اینکه با فشار مردم در شب انتخابات تصمیم گرفته شود که برخی افراد و چهره‌ها را تایید صلاحیت کنند، کافی نیست. مردم باید علایم این تغییر را از همین امروز مشاهده کنند تا فرصت تصمیم‌گیری داشته باشند.

روزنامه اعتماد در گفت‌وگو با محمود صادقی ضرورت‌های اصلاحی برای افزایش مشارکت در انتخابات را بررسی کرده است. 

به گزارش فراز، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: 

  • این روند تقریبا کم سابقه است که رهبری اینقدر زود و حدودا یک‌سال قبل از آغاز موعد رسمی انتخابات، موضوعات انتخاباتی را طرح و درباره آن صحبت کنند.این تذکرات در سخنرانی عید فطر هم ادامه داشت و نهایتا در مراسم سالگرد امام(ره) باز هم درباره انتخابات صحبت شد تا مشخص شود تا چه اندازه این انتخابات در سرنوشت کشور اثرگذار است.
  • مردم باید انتخابات را به عنوان بستری برای اعمال حق خود و تحقق مطالبات خود ببینند، نه فقط آنکه در راستای عمل به تکلیف سیاسی و اجتماعی، مردم وادار به حضور در انتخابات شوند. برای این منظور لازم است زیرساخت‌های حقوقی انتخابات اصلاح شود. به خصوص نظارت فراقانونی شورای نگهبان در امر انتخابات، ‌باید کنار گذاشته شود تا هر نهاد ذی‌ربطی کار خود را بکند.
  • اینکه با فشار مردم در شب انتخابات تصمیم گرفته شود که برخی افراد و چهره‌ها را تایید صلاحیت کنند، کافی نیست. مردم باید علایم این تغییر را از همین امروز مشاهده کنند تا فرصت تصمیم‌گیری داشته باشند.
  •  جایگاه مجلس رفته رفته و دوره به دوره از جایگاه بایسته خود به عنوان یکی از ارکان اصلی قوای سه‌گانه فروکاسته شده و عملا تحت‌الشعاع نهادهای دیگری چون شورای نگهبان و اخیرا مجمع تشخیص و...قرار گرفته است.
  • در شرایطی که مردم اعتماد خود را از دست داده‌اند و اعتنا و اعتماد خود به نظام انتخاباتی را از دست داده‌اند، حتی اگر گروه‌های سیاسی بخواهند، نمی‌توانند معجزه کنند، بسیار دشوار است که اعتماد از دست رفته مردم، دوباره جلب شود.
  • روند افزایش مشارکت‌ها به صورت تدریجی باید جلب شود، توجه بخشی از افکار عمومی در انتخابات مجلس و گروه دیگر را باید در آوردگاه‌های آینده مثل انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم و ...جلب کرد. این امر نیازمند اصلاحات فوری و زیربنایی در نظام انتخاباتی و سیستم تصمیم‌سازی‌های کشور است.
  • بازیابی اعتماد عمومی در شرایط حاضر بسیار سخت است و سیستم برای جلب‌ توجه افکار عمومی کار دشواری را در پیش دارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار