کد مطلب: 62005

نقدینگی ۶۱۰۳ هزار میلیارد تومان شد

نقدینگی ۶۱۰۳ هزار میلیارد تومان شد

گزیده‌ آمارهای اقتصادی بانک مرکزی نشان میدهد که نرخ رشد نقدینگی در بهمن سال قبل کاهش یافته و حجم نقدینگی به ۶۱۰۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

گزیده آمار‌های اقتصادی مربوط به بهمن ماه سال ۱۴۰۱ بیانگر روند کاهشی نرخ رشد نقدینگی دوازده ماهه در بهمن ماه است؛ در این ماه، نرخ رشد نقدینگی به رقم ۳۲ درصد رسیده است که نسبت به رقم ۳۴.۱ درصد در پایان دی ماه سال قبل، کاهش یافته است.

همچنین نرخ رشد نقدینگی در پایان بهمن ۱۴۰۱ نسبت به اسفند ۱۴۰۰، به ۲۶.۳ درصد رسیده است. حجم نقدینگی نیز در پایان یازدهمین ماه سال ۱۴۰۱ به ۶۱۰۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حجم پول در بهمن سال گذشته بیش از ۱۵۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است که شامل اسکناس و مسکوک در دست اشخاص و همچنین سپرده‌های دیداری می‌شود.

سهم شبه پول نیز از حجم نقدینگی بهمن ماه ۴۵۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است که شامل سپرده‌هایی همچون قرض الحسنه پس انداز و کوتاه مدت است.

پایه پولی در پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۱ با رشدی معادل ۳۹.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ به ۸۰۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بخشی از این میزان مربوط به خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی است که به رقم ۵۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها نیز در بهمن ماه سال گذشته، ۳۴۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

بانک مرکزی در توضیح افزایش پایه پولی آورده است: افزایش رشد ماهانه پایه پولی در ماه‌های اخیر عمدتاً متاثر از افزایش اضافه برداشت بانک‌ها و موسسات اعتباری بوده است.

همچنین تامین اعتبارات ارزی مورد نیاز وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط بانک مرکزی به منظور جبران و هموارسازی آثار حذف تخصیص ارز ترجیحی به ترتیب برای واردات نهاده‌های کشاورزی، کالا‌های اساسی و دارو (به واسطه اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها) از دیگر عوامل موثر بر رشد پایه پولی در دوره مورد بررسی است.

 
 

 

 

منبع خبر : تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار