کد مطلب: 61524

رئیس سازمان انرژی اتمی: صدور مجوز برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشور کذب است

رئیس سازمان انرژی اتمی: صدور مجوز برای مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشور کذب است

رئیس سازمان انرژی اتمی با رد گمانه ‌زنی‌ها درباره موافقت ایران با مصاحبه با دانشمندان هسته‌ای کشورمان، گفت که ایران در تلاش است که طی یک الگوی خاص خلاء دانش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را رفع کند.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی که در شبکه افق سیما صحبت می‌کرد در خصوص سوالی درباره تفاسیر پیش آمده بعد از آخرین سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران مبنی بر این که ایران مجوز مصاحبه با دانشمندان هسته‌ایش را صادر کرده، گفت: این امر صحت ندارد و کذب است. چنین موضوعی اصولا مطرح نبوده است.

 

به گزارش فراز، بخش‌هایی از صحبت‌های اسلامی را در ادامه می‌خوانید:

 

  • این مسئله به صورت یک سوال از سوی یکی از خبرنگاران یکی از رسانه‌های صهیونیستی و به صورت سوالی از آقای گروسی پرسیده شد و باوجود پاسخ آقای گروسی به سوالات این خبرنگار، خود این سوال مدیریت شده و حساب شده بیش از پاسخ مدیرکل آژانس بازتاب پیدا کرد. این سوال برای ایجاد تشویش در اذهان مطرح شده بود.
  • آنچه که ما با آژانس تفاهم کردیم این است که آژانس ما را بر اساس ضوابط برجام اندازه‌گیری نکند. ما متعهد به پادمان ان‌پی‌تی هستیم. برای ما مهم است که اعتماد اژانس برقرار باشد و تعامل آژانس با سازمان انرژی اتمی برقرار باشد.
  • تداوم دانش آژانس (از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران) برای ما مهم است. چرا که ما متعهد به ان‌پی ‌تی و پادمان هستیم.
  • این مسئله بر اساس پاراگراف سوم بیانیه تهران است و مورد تفاهم قرار گرفته است. قرار شد که یک الگوی نظارتی بر خلاءهایی که آژانس حس می‌کند و اعتبار آن نیز مبتنی بر ان‌پی‌تی است تعریف بشود.
  • در این ارتباط ملاقات‌ها و رفت‌ و آمدها و مذاکراتی میان دو طرف صورت گرفت و الگوی مورد نظر در حال تدوین است تا ما بر اساس یک الگو، خلاء دانش آژانس را بتوانیم پر کنیم.
منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار