کد مطلب: 60051

واکنش آمریکا به سفر رئیسی به چین: برنامه هسته‌ای ایران چالشی برای چین و آمریکاست

واکنش آمریکا به سفر رئیسی به چین: برنامه هسته‌ای ایران چالشی برای چین و آمریکاست

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به سفر ابراهیم رئیسی به چین گفت: همکاری با چین در چارچوب ۱+۵ دقیقاً به این دلیل بود که برنامه هسته ای ایران چالشی برای آمریکا و چین است.

به گزارش «فراز»، او در عین حال گفت: چندی پیش آمریکا تلاشی هماهنگ برای تعامل با چین در مورد برنامه هسته ای ایران انجام داد، زیرا ما آن را چالشی برای هر دو کشور آمریکا و چین می دانیم.

ند پرایس با اشاره به اینکه آمریکا و چین در برخی موضوعات منافع مشترک دارند گفت: در مورد ایران، همکاری با چین در چارچوب ۱+۵ دقیقاً به این دلیل بود که برنامه هسته ای ایران چالشی برای آمریکا و چین است.

او ادعا کرد: ایران برای سیستم بین المللی چالش‌های دیگری نیز ایجاد می کند که بر چین نیز تاثیر می گذارند. این چالش‌های ایران، آمریکا را نیز شدت نگران می‌کند.

او ادعا کرد: ما معتقدیم مهم است که جهان اعلام کند که پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، تلاش‌های این کشور برای صدور تروریسم و تاثیر گذاری بد در سراسر منطقه وفراتر از آن، مورد قبول نیست و جهان از آن حمایت نمی کند.

پرایس درباره نشست اخیر در دانشگاه جورج تاون واشنگتن نیز گفت: هیچ کس از جمله دولت ایالات متحده نمی‌تواند ادعا کند که از طرف مردم داخل ایران صحبت می‌کند. فقط ایرانی ها می‌توانند این کار را انجام دهند. البته وظیفه ما این است که به آنها گوش دهیم و به هر طریقی که می‌توانیم از آنها حمایت کنیم.

او گفت: ما از نزدیک به سخنان رهبران جامعه دیاسپورا (دور از وطن) گوش می‌دهیم. ما می‌خواهیم نظرات و دیدگاههای آنها را بشنویم زیرا می‌دانیم که اقوام نزدیک بسیاری از آنها در ایران به سرمی ‌برند.

وی درباره ادعای روزنامه انگلیسی گاردین مبنی بر ارسال محموله جدید پهپادهای ایرانی با قایق و هواپیمای دولتی به روسیه گفت که در جایگاهی نیست که آن گزارش را تأیید کند.

 
 

 

منبع خبر : انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار