کد مطلب: 59658

ادعای عجیب روزنامه کیهان: توان خرید مردم امروز بهتر از دوران شاه است

ادعای عجیب روزنامه کیهان: توان خرید مردم امروز بهتر از دوران شاه است

روزنامه کیهان نوشت: عده‌ای تصور می‌کنند دوران شاه ارزانی بوده. وقتی مقایسه درآمدها را هم ملاحظه کنیم متوجه می‌شویم علی‌رغم چهل و چهار سال تحریم و بیش از دو برابر شدن جمعیت و هشت سال جنگ پر هزینه، توان خرید مردم امروز چندین برابر شده است.

روزنامه کیهان مدعی شده وضعیت اقتصادی و توان خرید مردم امروز بهتر از دوران شاه است و آن زمان گرانی بود و امروز ارزانی!

به گزارش کیهان، علت‌اینکه بعضی‌ها گمان‌می‌کنند در دوران پهلوی ارزانی بوده این است که عده‌ای نرخهای زمان شاه را برای جوانان نقل می‌کنند ولی از درآمدهای آن زمان صحبتی نمی‌کنند. سال ۱۳۴۹ که پیکان ۱۸ هزارتومان بود. حقوق یک کارمند رسمی در ماه ۲۰۰ تک تومانی یعنی دو هزار ریال بود. اگر یک کارمند می‌خواست پیکان بخرد باید حقوق ۹۰ ماه یعنی 5/7 سالش را پرداخت می‌کرد. اهالی یک روستا با ۳۰ خانوار، با مشارکت هم توانسته بودند یک نیسان دست دوم! به قیمت ۱۵ هزار تومان آن هم قسطی بخرند،تا بتوانند با هم به شهر نزدیک خود بروند و شیر و لبنیات بفروشند و مایحتاج خود را خرید کنند.! ولی امروز عمده روستائیان خود صاحب یک نیسان یا ماشین دیگر هستند.

کیهان سپس نوشته است: آری، وضعیت واقعی اقتصاد ایران این چنین بود درحالی که عده‌ای تصور می‌کنند آن دوران ارزانی بوده... البته قطعا وقتی فقط به قیمت‌ها نگاه کنیم آن دوران اجناس ارزان‌تر بوده اما وقتی مقایسه درآمدها را هم ملاحظه کنیم متوجه می‌شویم علی‌رغم چهل و چهار سال تحریم و بیش از دو برابر شدن جمعیت و هشت سال جنگ پر هزینه، توان خرید مردم امروز چندین برابر شده است.

 

  • فرهادبختیاری ارسالی در

    کجای اذعاش عجیب بود..درست بود که با دلیل جواب عجیب بودن میدادید

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار