کد مطلب: 59173

چگونه اعراب برنده جنگ اوکراین شدند؟

چگونه اعراب برنده جنگ اوکراین شدند؟

ویژگی متمایز صحنه سیاسی امروز خلیج فارس سکوت است. در این کشورها تمرکز روی تبدیل درآمدها به سرمایه‌گذاری است و روزی نیست که سرمایه‌گذاری‌های عربستان، امارات و قطر در صنایع، خدمات و بانک‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اعلام نشود.

هیثم الزبیدی در مقاله ای در روزنامه العرب نوشت: «اتفاق نظری بین تحلیلگران و محققان در جهان وجود دارد مبنی بر اینکه کشورهای خلیج(فارس) ذینفع اول جنگ اوکراین هستند».

به گزارش فراز به نقل از العرب، الزبیدی با اشاره به این موضوع آورده است: «کشورهای حاشیه خلیج(فارس) در بحرانی که اروپا را به جنگ کشانده، دستی ندارند. تداوم افزایش قیمت نفت و گاز برای این کشورها سود زیادی خواهد داشت».

نویسنده با اشاره به اینکه ویژگی متمایز صحنه سیاسی امروز خلیج(فارس) سکوت است، افزود: «در این کشورها تمرکز روی تبدیل درآمدها به سرمایه گذاری هاست و روزی نیست که سرمایه گذاری های عربستان، امارات و قطر در صنایع، خدمات و بانک های منطقه ای و بین المللی اعلام نشود».

وی در ادامه با بیان اینکه این سومین دریچه ای است که از درآمدهای نفت و گاز به روی خلیج فارس گشوده می شود، همچنین نوشت:« مرحله نخست با مراحل تاسیس در دهه شصت و هفتاد همراه بود سپس مرحله دوم پس از جنگ عراق در آغاز هزاره کنونی رخ داد».

الزبیدی در ادامه آورده است: «کشورهای ثروتمند خلیج(فارس) این روزها بدون هیچ قید و شرطی در حال سرمایه گذاری هستند. پول، زیاد است و هیچ مشکلی برای سرمایه گذاری در مناطق آشفته وحتی مناطقی وجود ندارد که بر روابط با آنها دشمنی حاکم بود. قطر در مصر سرمایه گذاری می کند. عربستان و امارات در ترکیه سرمایه گذاری می کنند و حتی با سپرده گذاری، از بانک مرکزی ترکیه حمایت می کنند. عربستان در اعلام سرمایه گذاری های ده میلیارد دلاری در کشوری نظیر پاکستان که ثبات سیاسی ندارد، تردیدی به خود راه نمی دهد».

نویسنده در پایان آورده است: «جنگ اوکراین، پروژه رهایی از فشارهای آمریکا را علنی کرد و با اوج گیری ائتلاف اوپک پلاس و پافشاری در بی توجهی به شکایت های آمریکا از سیاست های تولید، سطح تولید از فشار ها رها شده و درآمدها هم همین طور».

 

منبع خبر : شفقنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین