کد مطلب: 57968

گلایه رئیسی از رییس جمهوری چین

گلایه رئیسی از رییس جمهوری چین

رئیسی: مواضع رییس جمهوری چین موجب گلایه‌مندی شد. مطالبه جدی ایران، جبران مواضع بیان شده است.

«ابراهیم رئیسی»، رییس دولت سیزدهم، در دیدار با «هو چون هوا» معاون نخست وزیر چین با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و چین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره در حال گسترش بوده است، گفت: «برخی مواضع مطرح شده در سفر اخیر رئیس جمهور چین به منطقه، موجب ناخرسندی و گلایه‌مندی ملت و دولت ایران شده و مطالبه جدی ایران جبران مواضع بیان شده است».

 

«هو چون هوا» معاون نخست وزیر چین نیز در این دیدارضمن ابلاغ سلام‌ گرم آقای شی جین پینگ رییس جمهوری چین به رییس جمهوری اسلامی ایران، بر اراده چین برای توسعه روابط با ایران قوی، به عنوان راهبرد دائمی این کشور وتغییر ناپذیری این اراده تاکید کرد و گفت: عزم چین برای تقویت و تعمیق روابط با جمهوری اسلامی ایران فارغ از تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تداوم خواهد داشت. چین همواره به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران احترام گذاشته و از تلاش ایران برای تامین منافع اساسی خود حمایت می‌کند».

 

معاون نخست وزیر چین همچنین از نتایج دیدارهای خود با مقامات ایرانی به رییس دولت سیزدهم گزارش داد. براین اساس با آغاز اجرایی شدن عملیات سرمایه‌گذاری مشترک ده‌ها میلیارد دلاری و توسعه همکاری‌های اقتصادی صنعتی، انرژی، ترانزیت و مالی و بانکی، طرفین گام بلندی در راستای اجرایی شدن همکاری‌های راهبردی و توسعه‌ای در روابط دو کشور بر می‌دارند.

 

بیانیه مشترک چین با شورای همکاری خلیج فارس و حمایت آشکار از امارات در رابطه با جزایر سه‌گانه ایران، اخیرا در رسانه و شبکه‌های اجتماعی انتقادات بسیاری را در پی داشت. همچنین چین در این بیانیه، در مورد فعالیت هسته‌ای ایران و همکاری با آژانس بین‌المللب انرژی اتمی اظهار نظر کرده بود.

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار