کد مطلب: 57164

رئیس سازمان انرژی اتمی: آژانس در بازرسی‌ها، در دو سایت آلودگی مشاهده کرد

 رئیس سازمان انرژی اتمی: آژانس در بازرسی‌ها، در دو سایت آلودگی مشاهده کرد

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی پاسخ‌های مستند درباره آلودگی سایت‌ها را به آژانس انرژی اتمی فرستاده، اما آن‌ها قانع نشدند.

به گزارش «فراز»، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در بیست سال گذشته جریان صهیونیستی با آمریکا و ضد انقلاب اتهاماتی را متوجه برنامه هسته‌ای کشور کرده است.

وی ادامه داد: حاصل بیست سال مذاکره و بازرسی به سند برجام تبدیل شده که طبق آن موارد اتهامی در قالب PMD کنار گذاشته شد و در ازای آن ایران سرعت و ظرفیت هسته‌ای خود را محدود می‌کند تا از آن طریق اعتمادسازی کند و طرف مقابل هم تحریم‌ها را لغو می‌کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: این تعهدات را ایران یک طرفه انجام داده، اما آن‌ها یک مدت کوتاهی انجام دادند و بعد آمریکا از برجام خارج شد و نگذاشت هیچ کشوری همکاری کند و حالا تحریم‌ها را تشدید کردند.

اسلامی اضافه کرد: الان که می‌خواهند به برجام برگردند دیگر نمی‌توانند PMD را باز کنند. بازرسی‌ها را طبق برجام انجام دادند و نمونه برداری کردند و در یک الی دو سایت آلودگی مشاهده کردند، اما آلودگی الزاما آن نیست که در آنجا تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده بوده؛ این مکان ها مربوط به بخش خصوصی بوده و برخی فعالیتهای صنعتی و فروش ضایعات فلزی در آنجا انجام می‌شده است.

وی بیان کرد: سازمان انرژی اتمی پاسخ‌های مستند را به آژانس انرژی اتمی فرستاده، اما آن‌ها قانع نشدند چون اراده‌ای برای قانع شدن نداشتند، اما اگر اراده‌ای برای قانع شدن باشد و از این اتهام به عنوان یک ابزار فشار استفاده نکنند با چند تا رفت و برگشت و بررسی‌های تکمیلی این پرونده بسته می‌شود. انتظار داریم آژانس بررسی تکمیلی برایش ملاک باشد و فشار سیاسی بر روی آن اثر نگذارد.

 
 

 

منبع خبر : انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار