کد مطلب: 56878

اولیانوف: در شورای حکام بر سر متن قطعنامه علیه ایران اجماع وجود ندارد

اولیانوف: در شورای حکام بر سر متن قطعنامه علیه ایران اجماع وجود ندارد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی خبر داد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است درباره پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی علیه ایران اقدام کند اما بر سر متن آن اتفاق‌نظر وجود ندارد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در توییتی خبر داد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است درباره پیش‌نویس قطعنامه تحت عنوان «توافقنامه پادمانی ان‌پی‌تی با جمهوری اسلامی ایران» اقدام کند. وی افزود: توافقی رو متن نیست. (لذا) چاره‌ای از رای‌گیری نیست (رای‌گیری حتمی است).

او پیش‌تر هم با انتشار توییتی از ادامه گفت‌وگوها درباره موضوعات مرتبط با ایران در نشست امروز شورای حکام آژانس خبر داده بود.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول و مردود می‌داند.

کنعانی تاکید کرد: هیچ تردیدی نیست که آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به عنوان بانیان اصلی این قطعنامه ضد ایرانی با سوء استفاده از شرایط اخیر، صرفا با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده‌اند، اقدامی که تاثیر منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.

وی در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین‌المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده خواهی‌های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود، گفت: بی‌تردید در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و موثر خواهد بود.

حسین امیرعبداللهیان هم دیروز در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر خارجه آفریقای جنوبی نسبت به اقدام غیرسازنده در آژانس اتمی هشدار داد.

پیش‌نو‌یس قطعنامه ضد ایرانی تهیه شده از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام جمعه شب ۲۰ آبان در اختیار شورای حکام آژانس قرار گرفت و قرار است در نشست این شورا بررسی شود. رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم روز گذشته با ادعای معتبر نبودن پاسخ‌های ایران به سوالات آژانس درباره «مسائل حل نشده باقیمانده» مورد ادعای این نهاد، خواستار همکاری ایران با آژانس شد.

 

منبع خبر : فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین