کد مطلب: 56716

ادعای سنتکام درمورد کشف محموله‌ای متعلق به ایران در دریای عمان برای تولید مهمات

ادعای سنتکام درمورد کشف محموله‌ای متعلق به ایران در دریای عمان برای تولید مهمات

فرماندهی نیروهای سنتکام در بیانیه‌ای مدعی شد که ناوگان پنجم نیروی دریای این کشور از یک قایق در دریای عمان محموله‌ای متعلق به ایران را کشف کرده است که برای تولید مهمات به کار می‌رود.

سنتکام (فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در غرب آسیا) در بیانیه‌ای مدعی شد گارد ساحلی و ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور، هفته پیش، محموله‌ای از مواد شیمیایی متعلق به ایران را که در راه یمن بود، توقیف کرده است که محموله کشف شده برای تولید مواد منفجره و مهمات به کار می‌رود.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه ان‌بی‌سی، سنتکام مدعی است، در هشتم نوامبر در دریای عمان، این قایق ماهیگیری که مالکیت آن معلوم نبود، حامل ۱۸۰ تن کود اوره و آمونیوم پرکلرات بوده است که کشتی‌های آمریکایی به آن نزدیک می‌شوند.

پنج روز پس از توقیف این محموله، تکنسین‌های انهدام مواد منفجره نیروی دریایی آمریکا این کشتی را جست‌وجو کرده و شناسایی کردند که مواد کشف شده کود اوره و آمونیوم پرکلرات بوده است که هر دو در تولید مواد منفجره به کار می‌روند.

برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریای آمریکا درباره کشف این محموله گفت: این محموله شامل مقادیر بسیار زیادی مواد منفجره بوده است که برای ساخت بیش از ده موشک بالستیک میان برد، بسته به اندازه آن، کافی خواهد بود.

کوپر در ادامه مدعی شد: انتقال غیرقانونی کمک‌های نظامی از ایران دور از نظر باقی نمی‌ماند. این کار غیرمسئولانه و خطرناک بوده و منجبر به خشونت و بی‌ثباتی در خاورمیانه می‌شود.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار