کد مطلب: 56465

مجلس تنها مرجع قانونگذار است؛ بقیه دستگاه‌ها باید از مصوبات مجلس تبعیت کنند

مجلس تنها مرجع قانونگذار است؛ بقیه دستگاه‌ها باید از مصوبات مجلس تبعیت کنند

احمدحسین فلاحی نماینده همدان در مجلس گفت: اگر قرار باشد هر دستگاهی برای خودش قانون‌گذاری کند، قانونی را تغییر دهد یا آن را لغو سازد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.فلاحی عنوان کرد: تنها مرجع قانون‌گذاری کشور، مجلس است و بقیه دستگاه‌ها باید از مصوبات مجلس تبعیت کنند، مگر در مواردی که سیاست‌های کلی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود.

احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی درباره دخالت برخی نهادها در قانونگذاری و اختیارات و وظایف قوه مقننه، گفت: وقتی کلام حضرت امام (ره) این بوده که مجلس در رأس امور است و تنها مرجع قانونگذار به شمار می‌رود، بقیه دستگاه‌ها و نهادها باید این شأنیت را رعایت کنند.

وی تاکید کرد: اگر قرار باشد هر دستگاهی برای خودش قانون‌گذاری کند، قانونی را تغییر دهد یا آن را لغو سازد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

فلاحی عنوان کرد: تنها مرجع قانون‌گذاری کشور، مجلس است و بقیه دستگاه‌ها باید از مصوبات مجلس تبعیت کنند، مگر در مواردی که سیاست‌های کلی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود.

وی درباره برخی دخالت‌های اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در قانون‌گذاری، بیان کرد: کار شورای عالی انقلاب فرهنگی، سیاست‌گذاری است نه قانون‌گذاری، اما متأسفانه در برخی موارد از جمله مصوبه کنکور، این نهاد وارد اختیارات مجلس شده است. بنا بر این بود که در مسائلی که مجلس وارد می‌شود، شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود نکند اما این موضوع اخیراً نادیده گرفته شده است.

نماینده مردم همدان در مجلس تصریح کرد: دستگاه‌هایی که موظف هستند قانونی را اجرایی کنند، حق تغییر قانون یا دور زدن قوانین را ندارند و باید عیناً مصوبات مجلس را اجرایی کنند.

فلاحی در پاسخ به این سوال که مجلس چگونه در برابر این دخالت‌ها اقدام می‌کند، خاطرنشان کرد: مجلس در مواردی که قانون نقض شده باشد، از باب شأن نظارتی خود ورود می‌کند و به اجرای اصل قانون رسیدگی خواهد کرد.

 
 

 

منبع خبر : مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار