|
کد مطلب: 54896

ادعای نماینده مجلس: اعتراضات در زندان اوین از بند ۲۰۹ آغاز شد

ادعای نماینده مجلس: اعتراضات در زندان اوین از بند ۲۰۹ آغاز شد

یک نماینده مجلس گفت: آتش سوزی زندان اوین تا جایی که می‌دانم مربوط به اعتراضاتی است که در بند ۲۰۹ زندان اوین صورت گرفته است.

احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز و اذرشهر در مجلس یازدهم  درباره آتش‌سوزی و اعتراضات در زندان اوین به «شبکه شرق» گفت: آتش سوزی زندان اوین تا جایی که می‌دانم مربوط به اعتراضاتی است که در بند ۲۰۹ زندان اوین صورت گرفته است. بیش از دو هفته است که  درخواست کرده‌ایم امکان بازدید نمایندگان مجلس را از بازداشتگاه‌ها و زندانهایی که بازداشت شدگان حوادث اخیر نگهداری می‌شوند را به دلیل صیانت از حقوق ملت فراهم کنند و همچنان منتظریم. چرا که این مصوبه کمیسیون امور داخلی و شوراها است به دلیل مسئولیتی که در این باره بر عهده دارد، اما هنوز موفق نشده ایم. البته مجلس هم به سمت تعطیل شدن ۱۰ روزه پیش می‌رود و حتما در این فرصت هم این اتفاق و بازدید در این فرصت محقق نخواهد شد. در کمیسیون داخلی می‌خواستیم درجریان تجزیه و تحلیل انگیزه‌ها و افرادی که با انگیزه های مختلف در این تجمعات حضور داشتند قرار بگیریم و به خانواده‌ها اطمینان خاطری داده شود که از جهت نظارتی مجلس به تکلیفش عمل کرده و عمل می‌کند.

 

حفظ سلامت و امنیت زندانیان با سازمان زندان‌ها است، آیا در این مورد کاستی هایی وجود دارد نظر شما در این باره چیست؟

 

باید مسئولین اجرایی در این باره پاسخ دهند اما از بعد نظارتی مجلس در این باره هنوز گزارشی دریافت نکرده‌ایم که موضوع چه بوده است. ما هم دلنگرانیم. درست است که اعتراضات صورت گرفته و افرادی دستگیر شده‌اند و حتما باید به جرائم آنها رسیدگی شود. اما حتما انها هم دارای حق و حقوقی هستند که باید به این حقوق احترام گذاشته شود و از این حقوق صیانت شود و این وظیفه مجلس است.

 

به جهت سوابقی هم که در خصوص زندان‌ها وجود دارد حتما این نظارت مجلس مورد تاکید است و دلنگرانی مردم و خانواده های بازداشتی‌ها نگرانی های به حقی دارند و از مجلسی‌ها انتظار دارند به این موضوع ورود کنند.

 

صدای انفجار هم از داخل شنیده شده و گفته می‌شود برخی روی مین رفته‌اند. آیا این موضوعات را پیگیری می‌کنید؟

 

حتما این کار را می‌کنیم. به همین دلیل اصرار داریم که بازدید نمایندگان از زندان‌ها و خصوصا بازداشتگاه های بازداشت شدگان وقایع اخیر صورت بگیرد. این محل نگرانی ما است که پس از دو هفته که این موضوع را در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصویب کرده‌ایم و از دستگاه قضا خواسته ایم، اما محقق نشده است.

 

آیا در این خصوص با مجلس همکاری نمی‌شود؟

 

بالاخره به پیگیری و درخواست ما در این خصوص جواب داده نشده است. ما در جایگاه نمایندگی مردم حتما باید بتوانیم به مسئولیتی که بر دوش ما است پاسخ بدهیم. ممکن است این مطالبه گری ما مطلوب کسی نباشد و با شکایت های این چنین روبه‌رو شویم که مهم نیست. اما باید طبق تکالیف نمایندگی خود عمل کنیم و مردم هم باید اطمینان خاطر داشته باشند که نمایندگانشان برای استیفای حقوق آنها تلاش می‌کنند. اگر به این موضوع پاسخ داده نشود حتما اسباب نگرانی بیشتر مردم را فراهم خواهد کرد.

 

منبع خبر : شرق

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین

خبر فوری