کد مطلب: 53854

سایبری ها حمله کردند؛ سایت دولت، هک شد

سایبری ها حمله کردند؛ سایت دولت، هک شد

وب‌سایتِ دولت با عنوانِ «درگاه ملی دولت هوشمند» از دسترس خارج شد.

پیش از ظهر امروز و بعد از قطع دسترسی به  «درگاه ملی دولت هوشمند» خبرگزاری ایسنا گزارش داد که همزمان با این اتفاق گروهِ «انانیموس» با انتشار پیامی مدعی شد که هک‌ کردنِ سایتِ دولت به نشانیِ www.dolat.ir توسط این گروه انجام شده است.

این گروه همزمان با اعتراضات خیابانی در تهران و برخی شهرهای کشور اعلام کرد: «ما اینجا همراه شما هستیم. عملیات علیه ایران آغاز شد. منتظر ما باشید.»

انانیموس به معنای گمنام است و به گفته خودش گروهی نامتمرکز از متخصصان امنیت شبکه‌های رایانه‌ای است که به صورت ناشناس به عنوان هکتیویسم فعالیت می‌کند.

تا لحظه ارسال این خبر سایت دولت یکبار برای مدتی محدود برگشته اما مجددا از دسترس خارج شده است.

بعدازظهر امروز هم خبرگزاری ایلنا گزارش داد که وب سایت بانک مرکزی دچار اختلال شد و امکان به روزسانی آن وجود ندارد. با این وجود روابط عمومی بانک مرکزی ضمن تکذیب خبر هک سایت بانک مرکزی اعلام کرد به زودی موضوع مطرح شده و دلایل فنی آن بیان خواهد شد.

در همین حال اخباری هم درباره هک شدن سایت وزارت ارشاد منتشر شده که هنوز تائید مراجع رسمی را ندارد. 

ایسنا هم در این رابطه نوشت: در حالی که برخی از کابران سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌توانند وارد سایت این وزارت‌خانه شوند گمانه‌هایی بر هک این سایت وجود دارد.

بسیاری از کاربران سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در زمان مراجعه به سایت این وزارت‌خانه با پیام «کاربر گرامی، با عرض پوزش، سایت به دلیل انجام عملیات بروزرسانی برای ساعاتی در دسترس نمی‌باشد.» این موضوع گمانه‌هایی بر هک این سایت به وجود آورده است، موضوعی که پیشتر نیز اتفاق افتاده بود و سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دسترس خارج شده و مدتی فعال نبود.

 البته در پیگیری ها، گفته شد: «این موضوع اختلال اینترنت است و سایت به کندی باز می‌شود. مسئله هک مطرح نیست.»

 شخص دیگری نیز از مجموعه وزارتخانه با تأکید بر این‌که سایت ارشاد هک نشده است، گفت: «به ما گفته‌اند سایت درحال به روزرسانی است. اگر مورد دیگری باشد خبر ندارم.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار