کد مطلب: 53582

گزارش اختصاصی خبرنگار فراز از وضعیت زائران ایرانی در عراق

اربعین؛ از شلمچه تا کربلا به روایت شاهد عینی

اربعین؛ از شلمچه تا کربلا به روایت شاهد عینی

نادیده گرفتن زیرساخت‌های مرز عراق، گرما و شرجی هوا باعث ازدحام جمعیت در مرز و حتی بیهوشی بعضی از زائران اربعین شده است. صدا و سیما در حالی از صبح امروز این خبر را اعلام کرد که اتوبوس‌ها و مسافران زیادی بخش اصلی مسیر را طی کرده و نزدیک مرز بودند.

در پی ازدحام جمعیت در تمامی مرزهای ایران و عراق، صدور بلیت برای سفر اربعین متوقف شد. نادیده گرفتن زیرساخت‌های مرز عراق، گرما و شرجی هوا باعث ازدحام جمعیت در مرز و حتی بیهوشی بعضی از زائران شده است. صدا و سیما در حالی از صبح امروز این خبر را اعلام کرد که اتوبوس‌ها و مسافران زیادی بخش اصلی مسیر را طی کرده و راهی مرز شده بودند.

 

به گزارش خبرنگار فراز از کشور عراق، با این‌که گفته می‌شد سمت عراق هیچ امکاناتی نیست، زائران آب خوردن ندارند یا اتوبوس کافی برای جابه‌جایی وجود ندارد، ساعتی که ما توانستیم از مرز عبور کنیم، هم آب و هم ون و اتوبوس مهیا شده بود.

 

خبرنگار فراز که روز گذشته از مرز شلمچه عبور کرده و همراه تعداد دیگری از زائران راهی نجف شده است، می‌گوید موکب‌ها در آن سوی مرز مستقر نبوده است ولی مردم عادی آب و مواد غذایی در اختیار زائران قرار می‌دادند و در آن ساعت خاص، نیروهای امنیتی نیز در جابجایی افراد به بصره کمک می‌کرده‌اند.

 

غیر از خودروهای عراقی، اتوبوس‌های شرکت واحد شیراز نیز داخل کشور عراق برای جابه‌جایی استفاده می‌شوند.

 

طی ۲۴ ساعت گذشته خبرهایی درمورد بیماری و مداوای زائران در مرز منتشر شد. گرما و شرجی شدید هوا و در عین حال ازدحام جمعیت عامل اصلی به سختی افتادن زائران در مرز ایران بوده است. شدت گرما و رطوبت هوا آن‌قدر بالاست که حتی استفاده از کولر در موکب‌ها آن را جبران نمی‌کند. تا جایی که پس از گشایش مرز و هجوم برای عبور، بعضی افراد بر اثر گرمازدگی و خستگی، توان خود را از دست داده یا حتی بیهوش شده‌اند.

 

بر اساس گزارش خبرنگار فراز در نجف، امکانات خدماتی در این شهر فراهم است و موکب‌ها فعال هستند اما علاوه بر جمعیت زیاد زائران، قطعی مکرر برق نیز خدمت‌رسانی را سخت کرده است.

اخبار اختصاصی فراز از عراق را در ساعت‌ها و روزهای آینده دنبال کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین