کد مطلب: 53046

بایدن با تضمین به ایران توافقی «خیانت‌بار» انجام خواهد داد

یک دولت جمهوری‌خواه در پی از بین بردن هرگونه توافقی خواهد شد که آمریکا با ایران انجام دهد

روزنامه واشنگتن تایمز گزارش داد: جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت دونالد ترامپ که از مخالفان توافق هسته‌ای بوده است، در یک سخنرانی مدعی شد که اگر دولت آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای به ایران تضمین بدهد که از خروج روسای جمهور آینده آمریکا از توافق احیا شده ممانعت خواهد شد، بایدن توافقی «خیانت‌بار» انجام خواهد داد.

بولتون همچنین مدعی شد: یک دولت جمهوری‌خواه در آینده، بدون شک در پی از بین بردن هرگونه توافقی خواهد شد که دولت فعلی آمریکا با ایران انجام دهد.

ادعا‌های بولتون در زمینه احیای توافق هسته‌ای و تضمین‌خواهی ایران در پی این مطرح می‌شود که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، پیشتر به شبکه سی‌ان‌ان گفته بود که ایران به دنبال راهکار‌ها و تضمین‌هایی است تا درصورت خروج دولت آتی آمریکا از توافق، «بهایی پرداخت شود».

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، اخیرا درباره مذاکرات برجامی گفته بود: در مذاکرات اخیر طرف آمریکایی در دو موضوع به صورت نسبی انعطاف‌هایی را به صورت شفاهی نشان داده است که باید مکتوب شود و تبدیل به متن شود و مساله سوم موضوع تضمین‌هاست که باید آمریکایی‌ها انعطاف داشته باشند و با واقع‌بینی برخورد کنند و اگر ما چنین انعطافی را مشاهده کنیم در روز‌های آینده می‌توانیم به نقطه توافق برسیم. روز‌ها آینده روز‌های مهمی برای توافق است. اگر آن‌ها انعطاف نشان ندهند دنیا به آخر نمی‌رسد آن‌ها صحبت از پلن B می‌کنند ما هم پلن B خود را داریم.

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در ادامه ادعا‌های نهاد‌های آمریکایی مبنی بر دست داشتن ایران در طرحی برای ترور او، دولت بایدن را به خوددای از انتقاد و اعتراض به ایران درباره «هدف قرار دادن خود او و دیگر شهروندان آمریکایی در خاک آمریکا از ترس شکست در مذاکرات هسته‌ای» متهم کرد.

ادعای بولتون درباره طرح ایران برای ترور او در پی این مطرح می‌شود که وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک تبعه ایرانی را به طرح‌ریزی برای ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا متهم کرد. بولتون از اواخر سال ۲۰۲۱ تحت حفاظت سری قرار گرفته بود.

وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «شهرام پورصفی» شهروند ایرانی ۴۵ ساله قصد داشته است برای «تلافی شهادت سردار قاسم سلیمانی» در ژانویه ۲۰۲۰، جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را ترور کند.
وزارت دادگستری آمریکا همچنین مدعی شد که شهرام پورصفی قصد داشته است در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر-آبان ۱۴۰۰) با اعطای سیصدهزار دلار به برخی اشخاص در ایالات متحده، آن‌ها را به پیاده کردن نقشه ترور جان بولتون یا در واشنگتن و یا در مریلند مجاب کند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران ادعای تلاش برای ترور جان بولتون را رد کرده‌اند، اما یک رسانه آمریکایی در گزارشی اعلام کرد که وزیر پیشین امور خارجه این کشور هدف دوم ترور بوده است.
این موضوع در بحبوحه مذاکرات رفع تحریم‌ها و بازگشت واشنگتن به برجام مطرح شده است. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در واکنش به ادعای تلاش ایران برای ترور جان بولتون گفت: مقامات قضایی آمریکا در تداوم اتهام‌زنی‌های بی پایان این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و تداوم سیاست شکست خورده ایران هراسی، در یک داستان سرایی جدید، اتهاماتی را بدون ارائه مدارک معتبر و مستندات لازم مطرح کرده‌اند.

کنعانی افزود: این گونه ادعا‌های بی پایه و اساس با اهداف و انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته و در حقیقت فرار رو به جلو، جوسازی تبلیغاتی و خصوصا فرار از مسئولیت پاسخگویی به جنایات متعدد تروریستی است که دولت آمریکا یا مانند ترور بزدلانه سردار شهید سلیمانی مستقیما در آن دست داشته و یا مانند جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی و گروه‌های تروریستی مانند داعش با حمایت و پشتیبانی آمریکا ارتکاب یافته اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: بافتن این افسانه‌های نخ‌نما و بی اساس در حال تبدیل شدن به یک رویه تکراری در سیستم قضایی و تبلیغاتی آمریکا است و این بار، از سناریوسازی در ارتباط با عناصر ورشکسته سیاسی و بی ارزش مانند بولتون برای پیش بردن این روند استفاده شده است.

 

منبع خبر : انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار