|
کد مطلب: 52172

بوریس جانسون از رهبری حزب محافظه‌کار بریتانیا کنار می‌رود

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از رهبری حزب محافظه کار کناره‌گیری می‌کند و تا پاییز امسال و تا زمان انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار در سمت نخست‌وزیر فعالیت خواهد کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا از رهبری حزب محافظه کار کناره‌گیری می‌کند و تا پاییز امسال و تا زمان انتخاب رهبر جدید حزب محافظه‌کار در سمت نخست‌وزیر فعالیت خواهد کرد.

استعفای آقای جانسون پس از یک سلسله استعفا اعضای دولت صورت می‌گیرد.

رقابت برای رهبری حزب محافظه کار در تابستان امسال برگزار می‌شود و نخست وزیر جدید به موقع برای کنفرانس حزب محافظه کار در اکتبر بر سرکار خواهد بود.

قرار است آقای جانسون اواخر امروز به طور علنی استعفای خود را اعلام کند

تاکنون نزدیک به پنجاه نفر از نمایندگان پارلمان بریتانیا در اعتراض به ادامه نخست‌وزیری آقای جانسون از سمت‌های خود استعفا کرده‌اند.

بوریس جانسون چطور ممکن است از نخست وزیری بریتانیا برکنار شود؟

در ماه‌های اخیر بوریس جانسون به خاطر گزارش‌های حاکی از نقض مقررات قرنطینه در مقر نخست وزیری در زمان شیوع کرونا و همچنین عدم توجه به اتهاماتی علیه یکی از ناظران انضباطی حزب در مجلس عوام به نادیده گرفتن ضوابط اخلاقی و فقدان صداقت لازم برای ادامه زمامداری متهم شده است.

بحران سیاسی بر سر رهبری آقای جانسون با استعفای وزرای دارایی و بهداشت (ریشی سوناک و ساجد جاوید) در روز سه‌شنبه شدت گرفت.

این دو وزیر مهم عضو کابینه گفتند اعتمادشان به نخست‌وزیر را از دست داده‌اند.

بعد از ظهر روز چهارشنبه، گروهی از وزیران عضو کابینه با بوریس جانسون در اقامتگاه رسمی او در خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ ملاقات کردند و براساس گزارش‌ها، از او خواستند از سمت خود کناره‌گیری کند.

در آن زمان گزارش شد که ظاهرا آقای جانسون این درخواست را قبول نکرده است.

ساعاتی پس از آن هم اعلام شد که مایکل گوو، متحد نزدیک آقای جانسون در جریان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، توسط نخست وزیر از سمت خود در کابینه برکنار شده است.

ظاهرا این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که آقای گوو به نخست وزیر گفت که زمان زمامداری او دیگر تمام شده است.

آقای جانسون گفته است که در انتخابات قبلی پارلمانی در سال ۲۰۱۹ ، حزب محافظه‌کار را با اکثریت قاطعی به پیروزی رسانده و رای‌دهندگان به او ماموریتی داده‌اند که باید به انجام برساند.

او تاکید دارد که در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی دشوار و مسایل بین‌المللی، به خصوص جنگ اوکراین، لازم است برنامه‌هایی را که برای بهبود اوضاع تدوین کرده به اجرا بگذارد.

به گفته او، در صورت کناره‌گیری از نخست وزیری و رهبری حزب محافظه‌کار، جانشین او نخواهد توانست این حزب را به پیروزی مشابهی برساند.

 

منبع خبر : انتخاب

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار