کد مطلب: 51682

شریک تجاری جدید ایران از قلب آفریقا

سازمان توسعه تجارت از ورود یک هیئت جدید تجاری از نیجریه به ایران خبر داد.

سازمان توسعه تجارت ایران ۱۶ خرداد هیأت تجاری – سیاسی از نیجریه به ریاست وزیر امورخارجه این کشور، جهت انجام مبادلات و عقد تفاهمنامه‌های تجاری به تهران سفر خواهد کرد.

 هیأت تجاری نیجریه در این سفر  در ملاقات های رو در رو و به میزبانی سازمان توسعه تجارت، پیرامون تبادلات تجاری با تجار ایرانی بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

همچنین در پایان این سفر، چندین سند و تفاهمنامه همکاری میان ۲ کشور به امضای سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت و وزیر امور خارجه نیجریه خواهد رسید.

در ادامه این سفر وزیر امورخارجه نیجریه، با معاون اول رئیس جمهور و همین‌طور رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار خواهد کرد.

 این سفر در راستای برنامه  ایران برای توسعه مبادلات تجاری با کشورهای آفریقایی صورت گرفته و پیش بینی می‌شود با عقد این تفاهمنامه ها، مبادلات میان دو کشور در مدت کوتاهی افزایش چندین برابری داشته باشد.

نیجریه یکی از ۴ شریک تجاری اصلی ایران در آفریقا محسوب می شود. پیشتر مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر ضرورت افزایش تلاش‌ها و برنامه‌ریزی برای توسعه صادرات به نیجریه در شرایط پساکرونا، اعلام کرده بود: صادرات ایران به این کشور در شش ماه نخست ۱۴۰۰، در هم‌سنجی با پارسال ۸ درصد رشد داشته است.

وی گفته بود: صادرات ایران به نیجریه در ۶ ماهه نخست سال جاری نزدیک به ۴۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان دهنده رشد هشت برابری است.

در کنار نیجریه، به زودی یک هیئت تجاری از قزاقستان نیز به ایران سفر خواهند کرد. رحمت الله خرمالی، سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران از انجام هماهنگی های لازم با مرکز توسعه صادرات قزاقستان جهت حضور یک هیأت تجاری در تهران خبر داد.

وی با اعلام این خبر اظهار کرد: عظمت عسگراف، رئیس شرکت کازترید قزاقستان (مرکز توسعه صادرات قزاقستان) هفته گذشته با حضور در تهران با مسئولان سازمان توسعه تجارت ج. ا. ایران دیدار کرد.

خرمالی ادامه داد: در این ملاقات در خصوص موضوعاتی از قبیل افزایش حجم مبادلات تجاری، تبادل لیست کالاهای مورد نیاز دو طرف، هماهنگی جهت بازدید از شرکت‌های دارویی، دانش بنیان و لوازم خانگی در سفر آتی این شرکت به تهران تبادل نظر شد.

 وی در ادامه افزود: همچنین مقرر شد با توجه به در پیش بودن سفر رئیس جمهور قزاقستان به تهران در اواخر خردادماه سالجاری، یک هیأت تجاری نیز در این زمان به تهران سفر کند.

به گفته سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران با هماهنگی‌های انجام شده، عظمت عسگراف، رئیس شرکت کازترید قزاقستان (مرکز توسعه صادرات قزاقستان) بازدیدی از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث (تجهیزات پزشکی، دارویی و آزمایشگاهی) داشت.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین