کد مطلب: 51602

همه‌گیری کووید میلیاردها را ساعتی افزایش داد

گزارش جدید آکسفام، موسسه خیریه مستقر در بریتانیا می‌گوید که نابرابری ثروت در دو سال اول همه‌گیری کووید-۱۹، با ایجاد یک میلیاردر جدید در هر ۳۰ ساعت افزایش یافته است.

به گفته این گروه، همان‌طور که هر ۳۰ ساعت یک میلیاردر افزوده شد، در مدت مشابه، یک میلیون نفر در هر ۳۳ ساعت (با درآمد کمتر از ۱.۹۰ دلار در روز) تقریبا با همان نرخ به فقر مطلق سقوط کردند.

این گزارش روز دوشنبه در مجمع جهانی اقتصاد در داووس رونمایی شد. به گفته این سازمان، افزایش شدید قیمت موادغذایی، انرژی و کالاها در دو سال گذشته به شدت، نابرابری ثروت جهانی را تشدید کرده است.

چند میلیاردر در دنیا وجود دارد؟ 

در حال حاضر جهان ۲۶۶۸ میلیاردر (۵۷۳ میلیاردر بیشتر از سال ۲۰۲۰) با ثروت ۱۲.۷ تریلیون دلار دارد که تنها در دو سال ۳.۷۸ تریلیون دلار افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، ۱۰ مرد ثروتمند جهان اکنون دارای ثروت بیشتری از ۴۰ درصد قشر پایین جامعه یعنی حدود ۳.۱ میلیارد نفر هستند.

جنگ در اوکراین با ایجاد جهشی عظیم در قیمت موادغذایی اوضاع را بدتر کرده و این امر باعث ثروتمندتر شدن بیشتر افرادی شده است که شرکت‌های مواد غذایی را کنترل می‌کنند، مانند اعضای خانواده کارگیل که مالکیت یکی از بزرگترین شرکت‌های مواد غذایی جهان را کنترل می‌کنند.

این گزارش می‌گوید در حالی که همه‌گیری به ۵۷۳ نفر کمک کرد تا میلیاردر شوند در همین حال نیز تعداد زیادی برای تامین غذای خود و افزایش سطح فقر تلاش می‌کنند.

گابریلا بوچر، مدیر اجرایی آکسفام بین‌الملل گفت: «دهه‌ها پیشرفت در زمینه فقر شدید اکنون معکوس شده است و میلیون‌ها نفر با افزایش غیرممکن هزینه‌ها صرفا برای زنده ماندن تلاش می‌کنند».

آکسفام اعلام کرد: نتایج تحقیقاتش نشان داد که شرکت‌های بخش‌های انرژی، غذا و دارو (جایی که انحصارها به‌ویژه رایج است) سودهای بی‌سابقه‌ای را ثبت می‌کنند حتی در شرایطی که دستمزدها به سختی کاهش یافته است و کارگران با قیمت‌های چند دهه بالا در بحبوحه کووید-۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنند.

کنترل ثروت 

این سازمان از دولت‌ها در سراسر جهان می‌خواهد که برای مهار ثروت زیاد و قدرت انحصاری، مالیات‌های دائمی بر ثروت وضع کنند و می‌گوید مالیات دو درصدی بر میلیونرها و مالیات چهار درصدی بر میلیاردرها می‌تواند ۲.۵ تریلیون دلار درآمد داشته باشد که برای رهایی ۲.۳ میلیارد نفر از فقر کافی است.

در این بیانیه آمده است که چنین اقدامی «مراقبت‌های بهداشتی و حمایت اجتماعی همگانی را برای همه ساکنان کشورهای با درآمد کم و متوسط ارائه می‌دهد».

آرژانتین اعلام کرد: مالیات ویژه به نام «مالیات میلیونرها» را اتخاذ کرده و در حال بررسی مالیات بر سود انرژی است.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار