کد مطلب: 51256

کاهش بی‌سابقه ارزش یوآن چین

ارزش پول چین در سراسر همه‌گیری افزایش یافت اما پس از رشد روزافزون ۴.۸ درصدی تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول، این رقم در پنج روز معاملاتی نزدیک به ۳ درصد کاهش یافته است که بدترین هفته از سال ۲۰۱۵ تاکنون بوده و به ۶.۶ در هر دلار نزدیک شده است.

رنمینبی (نام رسمی واحد پول چین)، توسط بانک خلق چین مدیریت می‌شود این پول حتی با افزایش ارزش دلار در برابر اکثر ارزهای دیگر ثابت مانده است. این تا حدی به دلیل معاملات قوی و مداوم تجاری چین و تا حدودی به دلیل مقاومت بانک مرکزی در برابر کاهش نرخ بهره علی‌رغم رشد نوسانی است.

با این حال، انتظارات سرمایه‌گذاران مبنی بر این‌که هیات فدرال رزرو ایالات متحده نرخ‌ها را به شدت افزایش خواهد داد، اختلاف بین بازده اوراق قرضه آمریکایی و چینی را از بین برده است. واکنش شدید پکن به شیوع مجدد کووید-۱۹، زنجیره تامین صادرات را حتی با افزایش تورم محلی و کاهش تقاضای خارج از کشوربی‌ثبات می‌کند.

با یک ارز ضعیف‌تر نیز می‌توان صادرات انجام داد اما چرخش بازارهای سهام و دارایی محلی و عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران خارجی، سرمایه‌گذاران نیز تشویق می‌شود تا دارایی‌های خود از یوآن را تخلیه کنند، همانطور که در سال ۲۰۱۵ انجام دادند و متعادل کردن این دو قطعا بسیار سخت خواهد بود.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار