کد مطلب: 51038

بسته ویژه تثبیت و توسعه اشتغال به هیات دولت می‌رود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پیش‌بینی منابع و بودجه تولید و اشتغال در تبصره ۱۸ و ۱۹ لایحه بودجه از تدوین بسته ویژه تثبیت و توسعه اشتغال برای سال ۱۴۰۱ خبر داد که مراحل نهایی خود را برای تصویب در هیات دولت طی می کند.

طرح زیست بوم ملی اشتغال از اولویت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که در راستای برنامه اشتغال دولت سیزدهم تدوین و پیاده‌سازی و در آن کاهش بیکاری و توسعه فرهنگ کارآفرینی دیده شده است.

طبق آخرین گزارشها، ۷۱ دستگاه دولتی، ‌ حاکمیتی و مردمی در این طرح جانمایی شده و در تعامل با یکدیگر و زنجیره وار به هم متصل می‌شوند.

به اعتقاد کارشناسان، طراحی زیست بوم ملی اشتغال به ایجاد شغل و کاهش بیکاری و توسعه فرهنگ کارآفرینی کمک می کند و با هدایت، کمک و حمایت بخش دولتی، جریان‌های مردمی، کارگران، کارفرمایان و کارآفرینان در زیست بوم ملی اشتغال ایفای نقش می کنند.

حجت الله عبدالملکی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود در حوزه اشتغال را مبتنی بر زیست بوم ملی اشتغال عنوان کرده و می‌گوید: در زیست‌بوم ملی اشتغال تأکید اصلی بر سه حوزه  فناوری، مهارت و بازار است که بخش بزرگی از مسأله اشتغال کشور را حل می‌کنند.

وی می‌گوید: طبق توافق با نمایندگان مجلس در سال ۱۴۰۱ منابع و بودجه‌های تولید و اشتغال در تبصره ۱۶ و ۱۸ دیده شده که ذیل زیست‌بوم اشتغال تعریف می‌شوند. 

وزیر کار با بیان اینکه از هرگونه پول پاشی پرهیز خواهیم کرد، می‌افزاید: هر جا که بودجه‌ای خرج شود باید نتیجه‌ای به دنبال داشته باشد و از این پس طرح‌هایی که برای اشتغال اجرا می‌شود، نظارت برخط خواهد شد و تمام دستگاه‌هایی که در زمینه اشتغال مأموریت دارند باید فرصت شغلی ایجاد کنند.

به گفته عبدالملکی، فرصت‌های شغلی مذکور در سامانه رصد ثبت شده و در ادامه مورد نظارت میدانی قرار می گیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین بسته ویژه برای تثبیت و توسعه اشتغال در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در زمینه راهکارهای تثبیت مشاغل در سال ۱۴۰۱ یک بسته بسیار عالی برای تثبیت و توسعه اشتغال آماده شده و مراحل نهایی خود را برای تصویب در هیات دولت طی می کند که جزئیات آن به زودی به اطلاع کارآفرینان و کارفرمایان خواهد رسید. 

الگوی زیست‌بوم ملی اشتغال با هدف ایجاد سالانه یک میلیون شغل در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دارد و در آن به تولید از منظر اشتغال نگاه ویژه‌ای شده است؛ بر این اساس، اشتغال‌های پایدار متناسب با مزیت‌های ملی، محلی و منطقه‌ای و تولیدات با اشتغالزایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، زیست بوم ملی اشتغال مصوبه شورای عالی اشتغال کشور در دولت سیزدهم است و با توجه به پیش‌بینی منابع مناسب در تبصره‌های ۱۶ و ۱۸ لایحه بودجه ۱۴۰۱ انتظار می‌رود هدفگذاری اشتغال زیست بوم ملی اشتغال در سال جاری با قوت و جدیت هر چه بهتر محقق شود و برنامه اشتغال میلیونی به اجرا در آید.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار