کد مطلب: 50936

قیمت نفت از مرز ۱۲۰ دلار گذشت

قیمت نفت روز جمعه بیش از یک درصد افزایش یافت و به بیش از ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۶۲ سنت معادل ۱.۴ درصد افزایش یافت و در ۱۲۰ دلار و ۶۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک دلار و ۵۶ سنت معادل ۱.۴ درصد افزایش، در ۱۱۳ دلار و ۹۰ سنت در هر بشکه بسته شد. هر دو شاخص ابتدای معاملات سه دلار سقوط کرده بودند.

نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت نخستین رشد هفتگی خود در سه هفته گذشته را به ثبت رساندند و نفت برنت بیش از ۱۱.۵ درصد و وست تگزاس اینترمدیت ۸.۸ درصد رشد هفتگی داشت.

در حملاتی که روز جمعه به تاسیسات انرژی عربستان سعودی انجام گرفت، مرکز توزیع سوخت آرامکو در جده هدف قرار گرفت اما آتش سوزی در دو مخزن این تاسیسات مهار شد. عربستان سعودی در پی حملاتی که از سوی نیروهای یمنی به تاسیسات نفتی این کشور انجام شده است، اعلام کرد مسئولیت هیچ کمبود عرضه نفت در بازارهای جهانی را برعهده نخواهد گرفت.

در شرایطی که سطح ذخایر جهانی نفت به پایینترین حد از سال ۲۰۱۴ نزول کرده است، تحلیلگران می گویند بازار در برابر هر گونه شوک عرضه آسیب پذیر مانده است.

یک منبع آگاه گفت: دولت بایدن در حال بررسی دور دیگری از برداشت نفت از ذخایر استراتژیک است که در صورت اجرایی شدن، ۳۰ میلیون بشکه نفت را به بازار وارد خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز اعلام کرد شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا هفته گذشته هفت حلقه افزایش یافت و به ۵۳۱ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ است.

دولت آمریکا پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، از تولیدکنندگان داخلی خواسته است تولیدشان را افزایش دهند. اگرچه شمار دکلهای حفاری برای نوزدهمین ماه متوالی رشد کرده است اما این افزایش اندک و آهسته بوده است زیرا بسیاری از شرکتها به جای افزایش تولید، به تقویت سوددهی به سرمایه گذاران متمرکز بوده اند.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین