کد مطلب: 50609

نفوذ انرژی روسیه با ال.ان.جی آمریکا کمتر شد

دانیل یرگین، مورخ نفت آمریکایی ادعا کرد: روسیه یک ابرقدرت انرژی بود اما موقعیتش با توسعه بازارهای گاز طبیعی مایع به خصوص ال.ان.جی آمریکا ضعیف شد.

اظهارات یرگین یک روز پس از آن مطرح شد که دولت بایدن از تحریم فرآورده های انرژی روسیه خودداری کرد زیرا علاوه بر روسیه، این تحریمها روی اروپا هم تاثیر منفی می گذارد. در عوض جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا موسسات مالی و اشخاص پرنفوذ روسیه را هدف تحریم قرار داد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که مایل بود نامش فاش  نشود، به خبرنگاران گفت: تحریمهایی که روز سه شنبه وضع شدند و ممکن است در آینده نزدیک اعلام شوند، جریان نفت و گاز را هدف نگرفته و نخواهند گرفت. ما مایل هستیم بازار توجه داشته باشد که نیازی به افزایش قیمت در حال حاضر وجود ندارد.

با وجود تلاش دولت بایدن برای آرام نگه داشتن بازارهای نفت، پس از این که مسکو دستور اعزام نیروهای نظامی به دو جمهوری خودخوانده در شرق اوکراین را صادر کرد، قیمت نفت برنت روز سه شنبه به مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کرد.

بر اساس گزارش رویترز، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد آمریکا شرکت مسئول ساخت خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه را تحریم می کند. این تحریمها که شرکت نورد استریم ۲ ای جی و مدیران آن را هدف می گیرد، به فشار بر این پروژه جنجالی که هدف آن دو برابر کردن ظرفیت صادرات گاز از روسیه به آلمان بود، می افزاید.

آلمان روز سه شنبه فرآیند تاییدیه این خط لوله به ارزش ۱۱ میلیارد دلار را به دلیل اقدام اخیر روسیه در قبال اوکراین متوقف کرد. آمریکا و اتحادیه اروپا نگران هستند که این خط لوله گازی وابستگی اروپا به انرژی روسیه را افزایش داده و اوکراین را از درآمد ترانزیت گاز روسیه محروم می کند.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار