کد مطلب: 50592

بحران اوکراین ۲۰ دلار به قیمت نفت اضافه می‌کند

بانک امریکا گلوبال ریسرچ پیش‌بینی کرد اگر بحران میان روسیه و اوکراین وخامت بیشتری پیدا کند قیمت هر بشکه نفت می‌تواند حداکثر ۲۰ دلار دیگر افزایش پیدا کند.

جدیدترین تنشها در بن بست روسیه و اوکراین در معاملات روز سه‌شنبه قیمت نفت را به مرز ۱۰۰ دلار در هر بشکه رساند و قیمت نفت برنت تا مرز ۹۹ دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه پیش رفت اما نهایتا به ۹۷ دلار در هر بشکه عقب نشینی کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، اواخر روز دوشنبه دو منطقه جدایی طلب در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و دستور استقرار نیروهای نظامی روسیه در این مناطق را صادر کرد. بازار از این نگران است که بحران اخیر ممکن است وخامت بیشتری پیدا کرده و صادرات انرژی روسیه را خواه از طریق تحریم‌های غربی علیه صادرات نفت و گاز روسیه یا استفاده مسکو از صادرات نفت و گاز خود به عنوان سلاح مختل کند.

دیمیتری مارینچنکو، مدیر ارشد منابع طبیعی و کالای موسسه فیچ به مطبوعات روسیه اعلام کرد جایگزین کردن نفت روسیه که ۱۰ درصد عرضه جهانی را تشکیل می دهد، برای بازار غیرممکن خواهد بود و تشدید بحران روسیه و اوکراین می تواند قیمتهای نفت را به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند.

آمریکا، اتحادیه اروپا، انگلیس، استرالیا، کانادا و ژاپن اعلام کردند بانکها و نخبگان روسی را هدف تحریم قرار می دهند. آلمان هم خط لوله گازی نورد استریم ۲ روسیه را در واکنش به یکی از بدترین بحرانهای امنیتی اروپا در چند دهه گذشته متوقف کرد. در این حال مسکو منکر برنامه ریزی حمله به اوکراین شده است.

به گفته تحلیلگران و مقامات صنعتی، عرضه نفت و گاز روسیه به بازار جهانی نمی تواند به سرعت جایگزین شود.

تحلیلگران بانک امریکا در یادداشتی نوشتند: اگر وضعیت بحرانی در اوکراین فروکش کند قیمت‌های نفت ممکن است بین دو تا چهار دلار در هر بشکه کاهش پیدا کند.

این بانک سرمایه‌گذاری اعلام کرد با ادامه بهبود تقاضای جهانی برای نفت و فراتر رفتن آن از سطح پیش از شیوع پاندمی، قیمت نفت برنت ممکن است تا اواسط امسال حداکثر به ۱۲۰ دلار در هر بشکه صعود کند. عوامل بنیادین چنین افزایش قیمتی در کوتاه مدت را توجیه می کنند. به گفته تحلیلگران بانک امریکا، اگر دلار ضعیف تر و زمینه کلان مساعد رشد اقتصادی فراهم شوند، می‌توانند از سه رقمی شدن قیمت نفت در نیمه دوم سال میلادی جاری پشتیبانی کنند.

با این حال روند افزایش قیمت نفت در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای برای احیای برجام می تواند محدود شود. گزارش ها حاکی از آن است که مذاکرات غیر مستقیم میان آمریکا و ایران برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ در مراحل پایانی خود قرار دارد.

وزیر انرژی روسیه: قیمت نفت مطلوب بین ۵۵ تا ۷۰ دلار است

همزمان با صعود قیمت‌ نفت برنت به مرز ۹۹ دلار در هر بشکه که تحت تاثیر وخامت بحران میان روسیه و اوکراین روی داد، نیکولای شولگینوف، وزیر انرژی روسیه، در مصاحبه با انرژی اینتلیجنس اظهار کرد: قیمت نفت مطلوب برای بازار ۵۵ تا ۷۰ دلار در هر بشکه است.

وزیر انرژی روسیه گفت: قیمت بالای نفت برای بودجه روسیه و پروژه ها و منابع نفتی دشوار برای استخراج خوب است اما از سوی دیگر قیمت بالای نفت به بخشهای دیگر اقتصاد آسیب زده و رشد تقاضا را آهسته می کند.

 شولگینوف در پاسخ به این که اگر معتقد است قیمت ۵۵ تا ۷۰ دلار قیمت مناسبی است چرا روسیه از تولید بیشتر اوپک پلاس حمایت نمی کند، به انرژی اینتلیجنس گفت: این کشور تولیدش را در چارچوب حجم توافق شده افزایش می دهد. وی افزود: روسیه به دنبال افزایش تولید و اکتشاف نفت در سال‌های آینده است.

وی با اشاره به برنامه‌های مسکو در منطقه آرکتیک به انرژی اینتلیجنس گفت: اگرچه این ذخایر پرهزینه هستند اما ما همچنان بر این باوریم که منابع قطب شمال می‌تواند در آینده مورد استفاده قرار بگیرد و علاوه بر نفت، گاز طبیعی و احتمالا فلزات خاکی نادر نیز در آنجا یافت می شود.

تولید نفت و میعانات گازی روسیه در ژانویه به ۱۱ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بالاترین سطح از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه در اوایل فوریه پس از توافق اوپک پلاس برای پایبندی به افزایش تدریجی تولید اعلام کرده بود روسیه تا مارس ۱.۸ میلیون بشکه در روز از دو میلیون بشکه در روز نفتی که در آوریل سال ۲۰۲۰ موافقت کرده بود کاهش دهد را احیا کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، روسیه دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان پس از عربستان سعودی است که حدود پنج میلیون بشکه در روز نفت صادر می کند. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حدود نیمی از این صادرات معادل ۴۸ درصد در سال ۲۰۲۰ به کشورهای اروپایی عرضه شد و در سال ۲۰۲۱ روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی و محصولات نفتی به اتحادیه اروپا ماند.


 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار