کد مطلب: 50572

آغاز موج جدید افزایش قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به اختلالات عرضه احتمالی تحت تاثیر تشدید تنشها میان روسیه و اوکراین، بیش از دو دلار افزایش یافت.

روسیه روز دوشنبه به نیروهایش دستور داد وارد دو منطقه در شرق اوکراین شوند که مسکو آنها را به عنوان مناطق مستقل به رسمیت شناخته است. اقدام مسکو موج محکومیت بین‌المللی را به همراه داشت و مقامات آمریکایی می‌گویند واشنگتن در هماهنگی با متحدانش، سرگرم برنامه‌ریزی برای اعلام تحریم‌های جدید علیه روسیه است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، فرمان اجرایی را امضا کرد که تجارت و سرمایه گذاری میان شهروندان آمریکایی و دو منطقه اعلام استقلال یافته در شرق اوکراین را ممنوع می کند. اما یک مقام دولت بایدن اعلام کرد اقدام ارتش روسیه هنوز یک حمله نظامی که باعث به اجرا درآمدن بسته گسترده تحریمها شود، محسوب نمی‌شود.

بر این اساس، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و ۷۹ سنت معادل ۳.۰۶ درصد افزایش یافت و به ۹۳ دلار  و ۸۶ سنت در هر بشکه رسید. بازار آمریکا روز دوشنبه به دلیل تعطیلات عمومی بسته بود.

بهای معاملات نفت برنت یک دلار  و ۳۶ سنت معادل ۱.۴۳ درصد افزایش پیدا کرد و به ۹۶ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه رسید و به رشد دو درصدی روز دوشنبه افزود. بهای نفت برنت در زمان گشایش معاملات روز جاری تا مرز ۹۷ دلار و ۶۶ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از سپتامبر سال ۲۰۱۴ بود.

ویویک دهار، تحلیلگر بانک کامن ولث اظهار کرد: بعید است دولتهای آمریکا و اروپا در صورت حمله بیشتر روسیه به اوکراین، تحریم‌های نفتی یا گازی علیه مسکو وضع کنند زیرا خودشان آسیب خواهند دید. با این حال روسیه اگر بخواهد هر گونه تحریم وضع شده از سوی غرب را تلافی کند، ممکن است از عرضه نفت و گاز خودداری کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روسیه را متهم کرد مذاکرات صلح را برهم زده و دادن امتیازات سرزمینی را منتفی خواند.

بر اساس گزارش رویترز، به گفته تحلیلگران، سوال بزرگی که پیش روی بازار نفت قرار دارد، این است که آیا صادرات انرژی روسیه در صورت وخامت بیشتر بحران اوکراین و اقدام نظامی روسیه علیه همسایه خود و وضع تحریم‌های دولتهای غربی علیه موسسات مالی روسیه واقعا مختل خواهد شد.


 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار