کد مطلب: 50197

بدهی‌های خارجی ایران کم شد

بدهی‌های خارجی ایران کم شد بدهی‌های خارجی ایران کم شد بدهی خارجی ایران در پایان آبان امسال، ‌ به رقم ۹ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۱ درصد کم شده است.

گزارش جدید بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان آبان ماه سال جاری به رقم ۹ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار رسیده است.

میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور دو میلیارد و ۴۴۷ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز شش میلیارد و ۶۱۹ میلیون دلار اعلام شده است.

از سوی دیگر، معادل یورویی بدهی خارجی ایران معادل هشت میلیارد و ۳۶ میلیون یورو است که پنج میلیارد و ۸۶۷ میلیون یورو از این میزان، حجم بدهی‌های میان مدت و بلندمدت بوده و دو میلیارد و ۱۶۹ میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه مدت است.

این در حالی است که میزان بدهی خارجی کشور در پایان آبانماه سال گذشته معادل ۹ میلیارد و ۳۴۹ میلیون دلار بوده و میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور یک میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز هفت میلیارد و ۴۲۲ میلیون دلار اعلام شده است.  

البته این شاخص در پایان سال گذشته نیز معادل ۹ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار بوده و میزان بدهی‌های کوتاه مدت کشور یک میلیارد و ۹۶۶ میلیون دلار و بدهی‌های بلند مدت ایران نیز هفت میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار بوده است.  

بنابراین، میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان آبان ماه سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل و پایان سال گذشته به ترتیب با ۳.۱ و ۰.۸ درصد کاهش مواجه شده است.  

 گفتنی است که بدهی خارجی مجموعه تعهدات ایجاد شده در نتیجه گشایش اعتبار اسنادی تسهیلات دریافتی از بانک جهانی و سایر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی همچنین تامین مالی پروژه‌های از طریق فاینانس، پیش فروش نفت و اوراق قرضه بین المللی را در بر می‌گیرد.


 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار