کد مطلب: 49520

رییس سازمان حفظ نباتات:

سموم مورد استفاده در صیفی‌جات ایران، در اروپا هم مصرف می‌شود

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید براینکه باقیمانده سموم و غیرمجاز در بافت گیاهی محصولات کشاورزی ایران به هیچ وجه وجود ندارد گفت: مشکل برگشت محصولات از روسیه این است که ۴ سم و آفتکش که در کشور ما و حتی اروپا به مصرف می رسد در روسیه هنوز ثبت نشده است.

 « شاهپور علائی مقدم» درباره ماجرای فلفل دلمه ای های برگشت خورده از روسیه افزود: کشور ما بیش از چهار میلیون ۶۰۰ هزارتنمحصول کشاورزی به ویژه محصولات سبزی و صیفی تازه خوری به دنیا صادر می کند که در سبد غذایی خانوار اثر مستقیمی دارند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: محصولات صادراتی و وارداتی کشور ما دارای مقررات و پروتکل هایی است که براساسکنوانسیون بین المللی حفظ نباتات که ما هم عضو این کنوانسیون هستیم تعریف شده و مورد نظارت و ارزیابی قرار می گیرد تا آفات وبیماری ها بین کشورها جابجا نشود و سلامت و امنیت غذایی کشوری به خطر نیفتد.

وی اظهارداشت: به همین دلیل برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای دیگر مقرارت کشور ما این را می گوید که در سامانهگمرک محصول باید قبل از اینکه خارج شود توسط پست های قرنطینه گواهی بهداشتی دریافت کند.

به گفته وی، گواهی بهداشتی بدان معناست که محصول عاری از بیماری و آفت و علف های هرز باشد که این امر به طور معمول در پستهای قرنطینه ای سازمان حفظ نباتات کشور رعایت می شود.

علائی مقدم گفت: در کنار گواهی بهداشتی، گواهی سلامت را برای باقیمانده سموم، فلزات ، نیترات و برخی نمک ها داریم که متولی آنوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سازمان غذا و دارو است. 

وی اضافه کرد: در مقررات صادرات کشور ما به کشورهای دیگر که در سامانه گمرک آمده است مبنا فقط گواهی بهداشتی است کهبرعهده سازمان حفظ نباتات می باشد اما اخیرا اتفاقاتی که برای کشورهای عضو اوراسیا و برخی کشورهای دیگر افتاده این است که  پروتکل های این کشورها تغییر یافته است یعنی مقررات طوری شده که علاوه بر گواهی بهداشتی، گواهی سلامت را هم مطالبه می کنند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور افزود: همچنین این کشورها نظارت ها را بجای محصول به سمت بسترهای تولید ، مکان های فراوری،واحدهای بسته بندی و در نهایت صادرات سوق داده اند که مورد رصد قرار می گیرد.

وی اظهارداشت: همچنین کشورهای چین و روسیه سامانه ای را طراحی کرده و مقررات آن را به ما اعلام کردند به طوری که تولید کننده وصادرکننده ما باید در این سامانه شناسه داشته باشد اگر کشور مقصد بررسی کرد که یک محصولی از نظر گواهی بهداشتی یاسلامت  به مشکل خورد با رصد صادرکننده و  تولیدکننده ممکن است در صورت مغایرت محصول با مقررات بهداشتی این کشورها،نامشان از سامانه حذف شود.

 

تولیدات کشاورزی ایران براساس استاندارد کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات 

علائی مقدم با بیان اینکه ایران با اسناد و مدارک درخصوص برگشت فلفل دلمه ای ایران از روسیه و بازخورد آن در فضای مجازی وشبکه های اجتماعی صحبت می کند تا افکار عمومی پریشان نشود گفت: روسیه نامه ای را برای ما فرستاد که ۴ سم افتکش و علفکشی که در کشور ما مصرف شده بود در کشور روسیه ریجستری و ثبت نشده است بنابراین به دلیل ناشناس بودن این سموم در روسیهاین محصولات برگشت خورده است.

وی اظهارداشت: سازمان حفظ نباتات برحسب وظیفه ذاتی این نامه را  به موسسات تحقیقاتی ارجاع داده و به روسیه  اعلام کردیم کهچهار نوع سمی که برای شما شناخته شده نیست  به دلیل ماده موثره کیفی ، کاهش هزینه های تولید و کاهش دوره های سمپاشی ( ازسه دوره به یک دوره) در اروپا نیز مصرف می شود.

 رییس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: این نامه از طریق امور بین الملل به کشور روسیه ارسال شد و همچنین تاکنون چهار جلسهوبیناری با روس ها برگزار شد و  همچنین یک هیات ایرانی به روسیه سفر کرد و آنجا با سرویس فدرال حمایت از مصرف کنندگان وانجمن های مربوط به سلامت بخش کشاورزی جلساتی داشتند.

علائی مقدم افزود: توقف صادرات فلفل ایران به روسیه به دلیل مصرف سموم غیرمجاز یا باقیمانده سموم در بافت های گیاهی نبوده استزیرا هر کشوری یک استاندارد  MRL مخصوص خود را دارد که  توسط کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات برای تمامی کشورها تعریفشده است.

وی اضافه کرد: براساس  MRL  میزان سموم و باقیمانده ها نباید از حد مجاز تعریف شده بالاتر باشد.

 به تازگی چند قلم محصول کشاورزی ایران از جمله فلفل دلمه ای، سیب زمینی و کیوی از برخی کشورهای همسایه وحوزه اوراسیا برگشت خورد.

 

 

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار