کد مطلب: 49213

در جلسه ستاد تنظیم بازار مقرر شد

درج قیمت تولیدکننده روی ۸ کالا/ بررسی وضعیت تنظیم بازار شب یلدا و پایان سال

در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار به وضعیت تنظیم بازار شب یلدا و پایان سال اشاره و مقرر شده قیمت تولید کننده از ۲۷ آذر ماه امسال به صورت آزمایشی روی چهار قلم کالای مصرفی و چهار قلم کالای سرمایه‌ای درج شود.

چهار قلم کالای مصرفی شامل آب معدنی، نوشابه گازدار، آبمیوه و ماءالشعیر و چهار قلم کالای سرمایه‌ای نیز شامل غذا ساز، نوشیدنی ساز، چرخ گوشت و ماکرویو است.
گفتنی است که درج قیمت بر اساس بند ۲۳ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر ضرورت شفاف‌سازی و روان سازی نظام قیمت‌گذاری و روزآمد سازی شیوه‌های نظارت بر بازار و همچنین لزوم اطلاع رسانی دقیق در مورد قیمت کالا به مصرف کنندگان انجام می‌شود و در همین راستا دستورالعمل درج قیمت تامین کننده (تولید کننده و وارد کننده) در ۲۰ آذر ماه امسال ابلاغ شد.
کارگروه تنظیم بازار همچنین مقرر کرده که  سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پس از اجرای آزمایشی طرح، ارزیابی‌های لازم را انجام و نتیجه را به کارگروه ارائه کند.
روز گذشته، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز اجرای پروژه درج قیمت تامین کننده خبر داده و گفته بود که با این پروژه ساز و کارهایی شفاف برای مردم و بازرسان ایجاد می‌شود و در آینده با تکمیل سامانه جامع تجارت در کنار این پروژه مردم در قامت بازرس وارد عمل و شفافیت ایجاد خواهد شد.
وضعیت تنظیم بازار شب یلدا و پایان سال
همچنین در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار با اشاره به ضرورت برنامه ریزی مناسب برای تامین کافی کالاهای مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال و همچنین نزدیکی شب یلدا، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده نسبت به افزایش عرضه کالاهای مورد نیاز شب یلدا و ارائه طرح ویژه تنظیم بازار ایام پایانی سال اقدام کند.
همچنین درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور در خصوص افزایش مهلت رفع تعهد ارزی وارد کنندگان گوشت و مرغ منجمد طرف قرارداد این شرکت از سه ماه به شش ماه در جلسه مطرح و تایید و همچنین مقرر شد موضوع در کارگروه نظارت و تخصیص ارز مطرح و مجوز مورد نیاز مصوب و ابلاغ شود.
در ادامه، با توجه به پیشنهاد حذف ارز ترجیحی تامین کالاهای اساسی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و تبعات ناشی از این تصمیم و تاثیر آن بر تنظیم بازار کالاها، مقرر شد سازمان برنامه و بودجه گزارش تحلیلی از آثار موارد پیش بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۱ دولت بر تنظیم بازار کالاها را در جلسه آینده کارگروه ارائه کند.

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار