کد مطلب: 49143

کنکوری‌ها از این به بعد مالیات می‌دهند

موسسات کنکور دانشگاه‌ها که تا کنون از معافیت مالیاتی برخوردار بودند، بر اساس لایحه بودجه سال آینده ملزم به پرداخت مالیات شده‌اند.

در بند (ق) تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ که به عوارض و مالیات مربوط است، آمده که معافیت مالیاتی فعالیت‌های مربوط به انتشارات کمک درسی موضوع بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم تا سقف ۲ میلیارد ریال در سال، قابل اعمال است، بعد از آن اما حسب مورد به نرخ ماده ۱۵۰ یا ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات می‌شود.

در ادامه این بند لایحه بودجه سال آینده ذکر شده است: "به منظور حمایت از تولید و صاحبان کسب وکارهای آسیب‌دیده از کرونا واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتر از یک میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ علاوه بر معافیت‌های قانونی و بخشودگی و مشوق‌های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰ از پنج واحد درصد بخشودگی برخوردار می‌شوند. 

واردات خودروی آمبولانس توسط سازمان اورژانس کشور هم از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف است. معافیت‌های مالیاتی موسسات کنکور دانشگاه‌ها نیز حذف می‌شود. 

برخورداری از معافیت‌های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالاها و خدمات و هرگونه جایزه و مشوق‌های صادراتی منوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است. 

وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است در راستای هدفمندسازی معافیت‌های مالیاتی، گمرکی و شفاف‌سازی حمایت‌های مالی، سیاست اعتبار مالیاتی و گمرکی با نرخ صفر را جایگزین معافیت‌های قانون مالیاتی در قانون مالیات‌های مستقیم و قانون امور گمرکی کرده و فهرست تمامی معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و میزان معافیت آنها را مشخص کند. این فهرست شامل حوزه فعالیت اشخاص، میزان درآمد مالیاتی و گمرکی چشم پوشی شده در اثر این معافیت‌ها و استناد قانونی این معافیت ها باشد". 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار