کد مطلب: 49012

قیمت مرغ و تخم‌مرغ کمتر از نرخ مصوب است

توزیع مرغ منجمد پایان یافت

رییس اتحادیه پرنده و ماهی خاطر نشان کرد: واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یک روزه باعث شد میزان تولید مرغ گوشتی روند صعودی به خود بگیرد و هم اکنون آرامش در بازار حاکم شده است.

مهدی یوسف‌خانی با اشاره به کاهش قیمت مرغ گرم در بازار، گفت: بازار مرغ بیش از هر عامل دیگر تابع عرضه و تقاضاست. در چند هفته گذشته میزان تولید روند صعودی به خود گرفت و میزان عرضه در بازار بالا رفت و به تبع آن قیمت‌ها نیز کاهش پیدا کردند.

وی بابیان اینکه قیمت مرغ گرم کمتر از نرخ مصوب عرضه می‌شود، تصریح کرد: نرخ مصوب کیلویی 31 هزار تومان است این در حالیست که در بازار آزاد مرغ کیلویی 29 تا 28 هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد. در یک مقطع زمانی افزایش قیمت جوجه یک روزه باعث کمیاب شدن آن در بازار شده بود از این‌رو تولیدکنندگان نمی‌توانستند در این زمینه نیاز خود را تامین کنند در نتیجه شاهد بر خوردن تعادل بازار بودیم. اما واردات به‎موقع جوجه یک روزه و تخم‌مرغ نطفه‌دار به چرخه تولید، میزان تولید را به حالت عادی بازگرداند و هم اکنون شاهد آرامش در بازار هستیم.

بنا به اظهارات این فعال اقتصادی، در یک سال گذشته ما با کمبود تولید مواجه شدیم این در حالیست که در سنوات گذشته نه تنها کمبود تولید نداشتیم بلکه به کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌خصوص عراق تولیدات خود را صادر می‌کردیم. امیدواریم بتوانیم دوباره صادرات مرغ گوشتی را در پیش بگیریم.

یوسف‌خانی بابیان اینکه نیاز تهران از استان‌های همجوار تهیه و تامین می‌شود، خاطر نشان کرد: مرغداری‌ها در تهران محدود هستند و حدود 8 الی 10 درصد از نیاز تهران را تولید می‌کند. نیاز این استان یا بهتر است بگویم نیاز کل کشور از استان‌های مازندران، گیلان، گلستان و سمنان تهیه و تامین می‌شود.

وی با اشاره به توزیع مرغ منجمد در بازار، گفت: توزیع این مرغ در ایجاد آرامش در بازار بسیار تاثیر گذار بود. بعد از ثبات در تولید و توزیع مرغ توزیع مرغ منجمد قطع شد.

یوسف‌خانی بابیان اینکه کیفیت تخم‌مرغ ترکیه‌ای نیز به‌نسبت تولیدات داخلی کمتر است، تصریح کرد: قیمت تخم‌مرغ نیز به پایین‌تر از نرخ مصوب رسیده است قیمت مصوب تخم‌مرغ کیلویی 43 هزار تومان است این در حالیست که در بازار آزاد تخم‌مرغ کیلویی 41 هزار تومان عرضه می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار