کد مطلب: 48909

جزییات درگیری مرزی نیروهای ایران با طالبان + فیلم

انتشار ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که میان نیروهای مرزی ایران و طالبان درگیری‌ به وجود آمده است.

بعد از ظهر امروز در منطقه شغالک در نزدیک ولایت نیمروز درگیری‌ میان نیروهای مرزبانی ایرانی و طالبان رخ داده است.

 

نیروهای طالبان ساعتی قبل با شلیک به سمت مرز ایران در هیرمند سیستان و بلوچستان، وضعیتی ناآرام را برای مرز به بار آوردند. بر پایه شواهد مردمی در هیرمند، با تیراندازی طالبان به سوی خاک ایران، نیروهای مرزبانی ایران مستقر در هیرمند در محدوده پاسگاه شُغالک، اقدام به حفاظت از خاک کشور کردند.

 

مرعشی معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با آرام خواندن اوضاع گفت: درگیری سطحی بوده و به پایان رسیده است. به گفته مرعشی تیراندازی متقابل کوتاه بوده که آسیبی به پاسگاههای مرزی ومرزبانان وارد نشده است وموضوع خاتمه یافته که جلسه برگزارشده وموضوع در حال پیگیری است.

برخی از رسانه‌های محلی افغان مدعی سقوط دو پاسگاه مرزی ایران هستند. اما منابع دیگر این خبر را رد می‌کنند. درگیری نیروهای مرزبانی ایران با طالبان در حوالی روستای شغالک شهرستان هیرمند در پی ایجاد مزاحمت طالبان برای کشاورزان ایرانی روی داده است. ایران در این منطقه برای جلوگیری از وردود اشرار به خاک خود دیواری چند کیلومتری کشیده است. این دیوار در برخ مناطق در داخل خاک ایران و عقب‌تر از نقطه صفر مرزی است. طالبان اما مدعی است این دیوار صفر مرزی است و هنگامی که مانند کشاورزان ایرانی مانند همیشه برای سرکشی به زمین‌ها خود به آن سوی دیوار رفتند به آنان تیراندازی کردند.

 

هرچند مرعشی گفته است درگیری‌ها به پایان رسیده اما نیروهای طالبان به ساکنان روستاهای مرزی در ولایت نیمروز دستور داده‌اند تا هر چه سریع تر روستاها را به دلیل شدت درگیری‌ها با نیروهای نظامی ایران ترک کنند.

 

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد درگیری در منطقه مرزی سیستان با ولایت نیمروز افغانستان گفته است: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است.

حجم ویدیو: 2.69M | مدت زمان ویدیو: 00:00:37 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار