کد مطلب: 48709

بی‌توجهی به "طلای سفید" صدای پنبه‌کاران را درآورد

تعطیلیِ ۶۰درصد کارخانه‌های نخریسی کشور

گروه استان‌ها ــ پنبه به طلای سفید معروف است، محصولی که به شدت در کشور مغفول مانده و هیچ حمایت دولتی از پنبه‌کاران انجام نمی‌شود

کشت پنبه در شمال آذربایجان‌غربی بیش از 50 سال گذشته مانند ماکو و خوی به سبب وجود دشت‌های وسیع و مستعد، رونق بسیاری داشت. در دهه 40 و پس از مشاهده آثار خسارت کرم سرخ ثانویه بر روی پنبه کشت شده در نواحی مرزی شمال غربی ایران، سالیان بسیاری کشت آن ممنوع شد. سپس در اوایل دهه 90، زمزمه‌هایی مبنی بر از سرگیری کشت پنبه در آذربایجان‌غربی انجام شد، محصولی که اگر به میزان وسیع در استان کشت شود، می‌تواند علاوه بر اشتغال‌زایی سبب رونق کارخانه‌های نساجی و نخریسی و تولید پوشاک نیز شود.

همچنین اگر این محصول باارزش در استان و کشور به مقدار وسیعی کشت شود، می‌تواند کشور را تا حدودی در رابطه با صنعت پوشاک خودکفا کرده و همانند کشور همسایه مانند ترکیه حرفی برای گفتن داشته باشد.

60 درصد کارخانه‌های نخریسی کشور تعطیل شده است

نائب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی محصولات کشاورزی مانند پنبه قیمت بیشتری داشته و دوره تولید آن کوتاه‌تر است و به همین دلیل کشاورزان بیشتر به سمتی می‌روند که از لحاظ تجاری به صرفه‌تر بوده و زمان کوتاه‌تری برای تولید و درآمد بیشتری برای آن‌ها داشته باشد.

جلال محمودزاده گفت: در سالیان گذشته سطح زیرکشت پنبه در مناطق پنبه‌خیز مثل استان اردبیل و دشت مغان، گیلان، گرگان و آذربایجان‌شرقی و سایر استان‌ها بالا بود اما هم اکنون به این دلیل که این مناطق به سمت تولید محصولات دیگری همچون ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای، شبدر، یونجه و آفتابگردان رفته‌اند، سطح زیرکشت پنبه کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه برای احیای کشت پنبه نیاز به حمایت دولتی وجود دارد، افزود: در این رابطه وزارت جهاد کشاورزی باید کشاورزان را از لحاظ تسهیلات، تامین نهاده‌های بذر و کود و سم و همچنین سایر نهاده‌های مورد نیاز حمایت کند که بیشتر به سمت کشت پنبه روند که هم کارخانه‌های نخ‌ریسی و هم صادرات در بخش تولید پوشاک افزایش یابد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: هم‌اکنون 60 درصد کارخانه‌های نخ‌ریسی کشور تعطیل شده چون مواد اولیه وجود ندارد و این موضوع به این بستگی دارد که وزارت کشاورزی تا چه میزان از تولید پنبه حمایت کند تا زمینه تولید نخ مورد نیاز کارخانه‌های نخ‌ریسی فراهم شده و در ادامه به سمت کارخانه‌های پارچه‌بافی کشور هدایت شوند.

وی ادامه داد: این موضوع سبب می‌شود که تولیدات داخلی جایگزین محصولات خارجی شده و حتی وارد مرحله صادرات نیز شود.

محمودزاده با ابراز تاسف از اینکه تاکنون هیچ حمایت دولتی از کشاورزان این بخش نشده، گفت: به همین دلیل نیز سطح زیرکشت این محصول به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: حمایت‌های دولتی از چند جنبه قابل ارائه است، یکی تامین به موقع نهاده‌های مورد نیاز، تامین تسهیلات ارزان‌قیمت و نیز خرید تضمینی بالا. اگر دولت در این زمینه اقدام کرده و مشوق‌هایی برای تسهیلات بانکی و نهاده و خریده تضمینی برای کشاورزان در نظر بگیرد، بی‌تردید سطح زیرکشت تغییر یافته و کشاورزان به سمت و سوی کشت پنبه می‌روند.

نائب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در بحث کشاورزی برخی نهاده‌ها از خارج از کشور و برخی نهاده‌ها نیز در داخل تولید می‌شود. برای مثال کود اوره در کشور تولید شده اما 80 درصد کود فسفاته از خارج وارد می‌شود، بنابراین می‌توان بذرهای مورد نیاز را در مراکز تحقیقاتی تولید کرد و از سوی دیگر با واگذاری وام ارزان‌قیمت به کشاورزان و حمایت دولتی، سطح زیر کشت پنبه تغییر کند.

وی با تاکید بر اینکه دانش بومی باید در کشت محصولات مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید اطلاعات کشاورزان در رابطه با کشت پنبه افزایش یافته و آشنا به کشت محصول شوند.

محمودزاده بیان کرد: کشت پنبه را می‌توان با همکاری کشاورزان به صورت آزمایشی به تدریج آغاز کرد تا دانش بومی به تدریج در منطقه رونق یابد

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار