کد مطلب: 48688

آدامس به جای واکسن:

آدامسی که از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می‌کند

یک آدامس آزمایشی که ذرات کروناویروس را «به دام می‌اندازد»، ممکن است میزان این ویروس را در بزاق کاهش دهد و باعث کاهش سرایت آن به دیگران شود.

به نقل از رویترز این آدامس حاوی نسخه‌هایی از  پروتئین ACE2 است، یعنی همان پروتئینی که به صورت «گیرنده‌هایی» در سطح سلول‌ها هم وجود دارد و کرونا ویروس با اتصال به آن وارد سلول‌ها می‌شود و آنها را آلوده می‌کند.

پژوهشگران آمریکایی در دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند در بررسی‌های آزمایشگاهی با استفاده از بزاق و نمونه‌های گرفته شده از افراد دچار عفونت کرونا، ذرات ویروسی خودشان را به «گیرنده‌های» ACE2 موجود در آدامس متصل می‌کنند و در نتیجه بار ویروسی در نمونه‌ها تا ۹۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

این پژوهشگران که نتایج کارشان را در ژورنال Molecular Therapy منتشر کرده‌اند، می‌گویند این آدامس که مزه و حسی مانند آدامس‌های معمولی دارد، را می‌تواند برای سال‌ها در دمای اتاق نگهداری کرد و جویدن آن باعث آسیب دیدن مولکول‌های ACE2 درون آن نمی‌شود.

به نظر این پژوهشگران استفاده از این آدامس برای کاستن از  بار ویروسی در بزاق می‌تواند  انتشار ویروس  از طریق ذرات ریز بزاق که هنگام صحبت کردن، نفس کشیدن یا سرفه کردن درون هوا منتشر می‌شوند، کاهش دهد و به عنوان مکملی برای واکسن‌ها به خصوص در کشورهایی که دسترسی کمتری به واکسن دارند، به کار رود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار