کد مطلب: 48483

شورش در زندان اکوادور ۶۸ کشته بر جا گذاشت

مقامات رسمی اکوادور می‌گویند که در جریان درگیری‌های جدید رخ داده در زندانی در این کشور حداقل ۶۸ زندانی کشته شده‌اند.

مقامات رسمی اکوادور می‌گویند که در جریان درگیری‌های جدید رخ داده در زندانی در این کشور حداقل ۶۸ زندانی کشته شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها این شورش در زندان لیتورال در شهر گوایاکیل که بزرگترین شهر و بندر اکوادور است، از عصر جمعه آغاز شده بود. براساس آخرین خبرها واحدهای تاکتیکی پلیس وارد ساختمان‌های زندان شده‌اند و در آنجا مقادیر زیادی اسلحه، مواد منفجره و چاقو پیدا کرده‌اند.

 

درگیری‌های باندهای خلاف‌کار در ماه سپتامبر، بدترین میزان خشونت در تاریخ اکوادور بوده است. در آن زمان، زندانیان یکی از بخش‌های زندان توانستند از طریق یک حفره و با خزیدن خود را تا به یک بخش دیگر برسانند و در آنجا به اعضای باند رقیب حمله کردند. صدها افسر و سرباز ارتش برای به دست گرفتن کنترل مجدد به آن زندان اعزام شده بودند. این درگیری‌های مرگبار که منجر به بریدن سر برخی از زندانیان شده بود، توجه‌ها را به نفوذ فزاینده باندهای جنایتکار فراملی مانند کارتل های سینالوآ و جالیسکو در مکزیک جلب کرد.

 

آخرین درگیری در زندان گوایاکیل در استان گوایاس نیز ۲۵ زخمی برجای گذاشت و آن هم در پی یک درگیری مسلحانه کوچک‌ در اوایل ماه جاری بود که طی آن سه زندانی به ضرب گلوله کشته شدند.

 

در حال حاضر خانواده زندانیان در بیرون زندان تجمع کرده و نگران اعضای خانواده خود هستند، لیستی از کسانی که کشته ‌شده‌ا‌ند برای اطلاع آنها منتشر شده. مقامات گفته‌اند که خشونت‌ها پس از آن آغاز شد که با آزادی زودهنگام یکی از رهبران باند خلاف‌کار، گروه‌های رقیب سعی داشتند حوزه رهبر آزاد شده را تحت کنترل خود در بیاورند.

 

فرماندار گوایاکیل گفته که حدود ۷۰۰ نفر در بخشی که در آن شورش رخ داده، زندانی بوده‌اند.

 

مقامات می گویند که زندان های اکوادور در حال حاضر حدود ۹ هزار زندانی بیشتر از ظرفیت خود را نگهداری می‌کنند. زندان لیتورال برای ۵ هزار ۳۰۰ زندانی طراحی شده اما در حال حاضر ۸ هزار ۵۰۰ زندانی در آن نگهداری می شوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار