کد مطلب: 48364

برف و باران ۵ روزه در ۱۴ استان

سازمان هواشناسی از بارش برف و باران طی امروز تا جمعه در ۱۴ استان و افزایش آلاینده‌های جوّی و کاهش کیفیت هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خبر داد.

بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، امروز در برخی مناطق استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، فارس، هرمزگان، بوشهر، خراسان جنوبی، یزد، جزایر واقع در خلیج فارس و تنگه هرمز بارش باران،‌ رعدوبرق و در مناطق مرتفع و سردسیر استان‌های فارس،‌ کرمان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد بارش برف پیش‌بینی شده است.

 

فردا در برخی مناطق کرمان، هرمزگان و غرب تنگه هرمز بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. از اواخر وقت چهارشنبه و روز پنجشنبه در نوار شمالی کشور کاهش دما و در استان‌های ساحلی دریای خزر،‌ اردبیل، آذربایجان شرقی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران، رعدوبرق و در ارتفاعات بارش برف روی می‌دهد. دریای خزر نیز در این مدت مواج خواهد بود.

 

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز جمعه در استان‌های ساحلی دریای خزر و خراسان شمالی بارش پراکنده روی می‌دهد. طی امروز تا چهارشنبه در مناطق صنعتی و پرجمعیت به ویژه استان‌های تهران و البرز غلظت آلاینده‌های جوّی افزایش و کیفیت هوا کاهش می‌یابد.

 

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی

 

نوع مخاطره: بارش باران گاهی وزش باد شدید موقتی، در نواحی با اقلیم گرم گاهی توأم با رعدوبرق، در ارتفاعات و مناطق با اقلیم سرد بارش برف

 

منطقه اثر:

 

دوشنبه 1400/08/17: غرب و جنوب یزد، خراسان جنوبی، فارس، کرمان، هرمزگان.

 

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن رواناب، احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی و یخ‌زدگی جاده‌ها همراه با کاهش دید به ویژه در گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و احتمال تأخیر در پروازها

 

توصیه: احتیاط در تردد و عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، احتیاط در عبور از جاده‌های کوهستانی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی

 

توصیف سامانه: پایداری جو

 

زمان شروع: سه‌شنبه 1400/08/18

 

زمان پایان: چهارشنبه 1400/08/19

 

نوع مخاطره: افزایش غلظت آلاینده‌ها

 

منطقه اثر: تهران، کرج

 

اثر مخاطره: امکان کاهش کیفیت هوا تا شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و امکان رشد شاخص تا شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها در مناطق صنعتی و پرتردد در صورت عدم کنترل منابع آلاینده (ثابت و متحرک)

 

توصیه: پرهیز از ترددهای غیر ضروری، به ویژه سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری ریوی، تا حد امکان عدم فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت سوخت و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان‌شهرها.

 

منبع خبر : تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار