کد مطلب: 48337

جزئیات مراسم خاکسپاری کامبیز درمبخش

پیکر کامبیز درمبخش سه‌شنبه (۱۸ آبان‌) از مقابل خانه هنرمندان ایران به سمت خانه ابدی بدرقه می‌شود.

پیکر کامبیز درمبخش استاد فعال در عرصه هنرهای تجسمی، سه‌شنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۰ صبح با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از خانه هنرمندان ایران بدرقه و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده می‌شود.

کامبیز درمبخش عصر دیروز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان آتیه تهران درگذشت. 

 وی برندهٔ چندین جایزه بزرگ معتبر جهانی بود و چندین نمایشگاه مستقل از آثارش در کشورهای مختلف جهان برگزار شده‌ بود.

این پیشکسوت کاریکاتوریست از ۱۴ سالگی کار خود را با مطبوعات ایرانی آغاز کرد و با نشریات خارجی مانند نیویورک تایمز، اشپیگل و... به کارش ادامه داد. 

درمبخش برنده جایزه از معتبرترین مسابقات بین المللی کاریکاتور کشور‌های ژاپن، ایتالیا، ترکیه، آلمان، سوئیس، بلژیک، برزیل، یوگلاسای شده بود. او همچنین نشان شوالیه را در سال ۱۳۹۳ از دولت فرانسه دریافت کرده است. در تاریخ پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در مراسم پایانی ششمین «جشنواره بین المللی هنر برای صلح»، نشان عالی «هنر برای صلح» به کامبیز درمبخش اهداء شد.

بسیاری از آثار این هنرمند در موزه‌های معتبر دنیا از جمله فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل در سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما در ژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استانبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان را یافت

از مرحوم درمبخش کتاب‌های متعددی در زمینه تصویر سازی و کاریکاتور منتشر و چاپ شده است. بدون شرح، کتاب کامبیز که درایتالیا منتشر شد، کتاب‌های مشترک طنزاندیشان امروز ایران، میازار موری که دانه‌کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود از جمله این کتاب هاست.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار