کد مطلب: 48166

تولید مزارع گندم بعد از انقلاب افزایش نیافت

تاثیر ۷۰ درصدی خشکسالی بر تولید گندم

عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی خاطر نشان کرد: در سال جاری 4.5 میلیون تن گندم تولید کردیم اما پیش بینی ما از تولید امسال بالای 10 میلیون تن بود. چراکه دولت در سال گذشته 5.8 میلیون تن گندم از گندمکاران خریداری کرد

علی خان‌محمدی در گفت‌وگو با ایلنا، درباره تاثیرات خشکسالی بر تولیدات کشاورزی گفت: خشکسالی یک رخداد جوی است که نمی‌توان از آن اجتناب کرد اما ما می‌توانیم با تصمیم‌گیری صحیح مدیریتی میزان خسارت وارده به بخش کشاورزی را کاهش بدهیم. وی با اشاره به کاهش بارندگی و نبود باران موثر در سال جاری، افزود: آبیاری‌ها در بخش کشاورزی نتوانست جوابگوی خشکسالی امسال باشد چرا که با کم شدن نزولات آسمانی رطوبت زمین کاهش یافته بود و زمین بازدهی سال‌های گذشته را نداشت.

این فعال حوزه کشاورزی با بیان اینکه کاهش بارندگی بر غذای دام نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد، افزود: خشکسالی میزان تولید علوفه، گندم، ذرت و یونجه را کاهش داد و دامداران سنتی و صنعتی در کشور برای تامین نهاده مورد نیاز با چالش‌های جدی مواجه شدند. در مجموع سال زراعی 1400 میزان تولید کاهش چشمگیر داشت.

وی با اشاره به تغییر شرایط اقلیمی کره زمین، تصریح کرد: ایران همواره در رسته کشورهای خشک و کم آب جهان جای می‌گیرد از این‌رو باید به میزان آب در دسترس، ساختار بدهیم اما متاسفانه توجه ما در این زمینه اندک است.

وی با بیان اینکه در 3 میلیون و 200 هزار هکتار گندم دیمی و 2 میلیون و 700 هزار هکتار گندم آبی داریم، خاطر نشان کرد: خشکسالی بالای 70 درصد بر میزان تولید تاثیر گذاشت و از سوی دیگر دولت به موقع قیمت خرید گندم را اعلام نکرد.

به گفته خان محمدی، در سال جاری 4.5 میلیون تن گندم تولید کردیم اما پیش بینی ما از تولید امسال بالای 10 میلیون تن بود. چراکه دولت در سال گذشته 5.8 میلیون تن گندم از گندمکاران خریداری کرد

خان محمدی در پایان خاطر نشان کرد: میزان بارندگی در استان کردستان و خراسان شمالی بالاست از این‌رو می‌توان به افزایش تولید گندم در این استان‌ها امیدوار باشیم .  

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار