کد مطلب: 48130

شرایط سفر بدون ویزا بین ایران و عراق

وزارت امور داخله عراق سوم آبان‌ماه در بخشنامه‌ای از اجرای مصوبه مجلس وزیران (عراق) و اعطای مجوز ورود یک‌ماهه و قابل تمدید شهروندان ایرانی که از طریق مرز‌های هوایی به همراه مهر فرودگاهی وارد این کشور می‌شوند، خبر داد.

سفر بدون ویزا بین ایران و عراق برای اتباع دو کشور تنها از طریق مرز هوایی امکان‌پذیر شد. این تصمیم از سوم آبان‌ماه توسط دولت‌های ایران و عراق به اجرا گذاشته شده است. سفر بدون ویزا از مرز‌های زمینی هنوز امکان‌پذیر نیست.

 

در شهریورماه ۱۴۰۰ در جریان سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق به تهران، دو کشور درباره لغو روادید بین ایران و عراق ویژه سفر‌های هوایی توافق کردند. بر همین اساس، وزارت امور داخله عراق سوم آبان‌ماه در بخشنامه‌ای از اجرای مصوبه مجلس وزیران (عراق) و اعطای مجوز ورود یک‌ماهه و قابل تمدید شهروندان ایرانی که از طریق مرز‌های هوایی به همراه مهر فرودگاهی وارد این کشور می‌شوند، خبر داد. به دنبال این شرایط، سازمان حج و زیارت پس از دو سال توقف، پیش ثبت‌نام سفر‌های کاروانی به عراق را آغاز کرد.

 

این سفر‌ها قرار است در دوره ١۴٠٠/٨/٢٣ تا ١۴٠٠/١٠/٣٠ اجرا شود. برای تکمیل فرم پیش ثبت‌نام این سفر از سایت (http://atabat.haj.ir) می‌توان اقدام کرد.

 

متقاضیان این سفر علاوه‌بر داشتن کارت واکسن کرونا باید گواهی منفی تست PCR برای این سفر همراه داشته باشند. این سفر‌ها فعلا قرار است از طریق مرز‌های هوایی که ویزا برای آن لغو شده است، اجرا شود.

علی‌رضا رشیدیان «رییس سازمان حج و زیارت » هم تاکید کرده که ویزای عراق فقط برای سفر‌های هوایی لغو شده است و از متقاضیان سفر زیارتی به عراق خواسته که بدون ویزا به مرز‌های زمینی مراجعه نکنند. او یادآوری کرده است: با توجه به بیانیه دولت عراق حداکثر مدت اقامت در این کشور یک ماه خواهد بود که این زمان قابل تمدید است.

 

ایرج مسجدی « سفیر ایران در عراق »نیز گفت اگر کسی با هواپیما وارد عراق شد، می‌تواند از طریق مرز زمینی به ایران برگردد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار