کد مطلب: 48080

فلسطین محکوم کرد

اسرائیل ۱۳۵۵ واحد مسکونی در کرانه باختری می سازد

وزارت خارجه فلسطین تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث ۱۳۵۵ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را محکوم کرد و آن را تجاوز از "خطوط قرمز" و نقض مواضع بین المللی دانست.

 به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: برگزاری مناقصه‌هایی از سوی اسرائیل برای احداث ۱۳۵۵ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری نقض آشکار مواضع بین المللی و مواضع آمریکا در مخالفت با شهرک‌سازی است. جامعه بین المللی و آمریکا بارها نسبت به نتایج فاجعه‌بار این مسئله بر فرصت‌های تحقق صلح براساس راهکار تشکیل دو کشور و تلاش‌های آمریکا و منطقه و جامعه بین المللی برای اعتمادسازی میان فلسطین و اسرائیل هشدار داده‌اند.

 

در این بیانیه آمده است: این مناقصه‌ها دلیل قاطع دیگری بر نبود شریک صلح است. دولت کنونی اسرائیل دولت شهرک سازی و شهرک نشینان و مخالف صلح است و در دستورکار آن هیچ گونه راهکار سیاسی برای نزاع وجود ندارد و این مسئله را نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل بارها گفته است.

 

وزارت خارجه فلسطین دولت رژیم صهیونیستی را مسئول نتایج و پیامدهای شهرک‌سازی دانست که تجاوز از تمامی خطوط قرمز و ادامه کودتای این رژیم علیه تمام توافق‌نامه‌ها است.

 

در این بیانیه آمده است: مواضع بین المللی درباره شهرک‌سازی و ساختارهای سیاسی مجددا شکست خود را ثابت کرده است و هیچ گونه اقدامات عملی برای مجبور کردن اسرائیل برای توقف اشغالگری و شهرک‌سازی خود و الحاق تدریجی کرانه باختری اتخاذ نکرده است. برگزاری این مناقصه‌ها سیلی جدید اسرائیل به صورت آمریکا و سیاست آن درباره خاورمیانه و بی توجهی به درخواست‌های آمریکا برای توقف اقدامات یکجانبه است. همچنین این اقدام نشان می‌دهد که دولت آمریکا تنها به ساختارهای سیاسی صوری وابسته است که هیچ تأثیری برای وادار کردن اسرائیل به توقف شهرک سازی ندارد و درنتیجه موضع آمریکا درباره راهکار تشکیل دو کشور اعتبار خود را از دست می‌دهد.

 

وزارت اسکان و سازندگی اسرائیل یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد مناقصه ساخت ۱۳۵۵ واحد مسکونی در منطقه الیهودا و السامره پس از دریافت موافقت‌ نهایی با نظارت «زئیف الکین»، وزیر اسکان به پایان رسیده است. بر اساس این بیانیه، این واحدهای جدید در هفت شهرک‌ ازجمله ۷۲۹ واحد در شهرک اریئیل واقع در شمال کرانه باختری، ۳۴۶ واحد در بیت ایل در نزدیکی رام الله و ۱۰۲ واحد در شهرک الکانا در شمال غرب کرانه باختری ساخته خواهد شد. وزارت اسکان اسرائیل همچنین از برنامه تل آویو برای ساخت ۱۵۰۰ واحد مسکونی جدید در منطقه غور اردن طی ۵ سال آتی خبر داد. این واحدهای مسکونی علاوه بر بیش از ۲۰۰۰ واحد مسکونی است که انتظار می رود این هفته چراغ سبز وزارت دفاع اسرائیل را کسب کند.

 

در جنوب کرانه باختری بیش از ۶۰۰ هزار شهرک‌نشین‌ در میانه بیش از ۳ میلیون فلسطینی زندگی می کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار