کد مطلب: 47997

رییس انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران:

برای رسیدن به صادرات 6 میلیارد دلاری کفش برنامه ریزی کرده ایم.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران گفت: دستیابی به هدف تولید یک میلیارد جفت کفش در سال‌های آینده برنامه‌ریزی شده که در این صورت به صادرات ۶ میلیارد دلاری دست خواهیم یافت.

«علی اژدرکش» امروز در نشست خبری گفت: کفش و صنایع وابسته از جمله صنایع با پتانسیل بالای تولید و اشتغال در کشور است که بیش از ۲۰۰ هزار اشتغال مستقیم در بخش تولید و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار شغل مستقیم در بخش توزیع به آن وابسته است. فقط در کشورهای منطقه و همسایگان ایران با جمعیت حدود ۷۰۰ میلیون نفری، سالیانه بیش از ۲ میلیارد جفت کفش مصرف می‌شود که سهم کشور ما از این بازار اندک است.

 

اژدرکش تصریح‌کرد: این در حالی است که ایران می‌تواند قطب تولید و صادرات این محصولات در منطقه باشد و در این راستا نگاهی ویژه به بازار کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، آسیای میانه و سی. آی. اس (کشورهای مستقل مشترک المنافع) و همسایگان شرقی و غربی داریم.

 

وی بیان‌داشت: حجم تولید امروز کشور ما ۲۵۰ میلیون جفت کفش است، اما توان تولید تا ۴۵۰ میلیون جفت در سال وجود دارد. با پیش‌بینی جمعیت حدود ۱۰۰ میلیون نفری کشور در سال‌های آینده، اگر میانگین مصرف را سه جفت در سال در نظر بگیریم، در آن سال به ۳۰۰ میلیون جفت کفش برای بازار داخل نیاز داریم و می‌توانیم ۷۰۰ میلیون جفت صادرات داشته باشیم.

 

وی تصریح‌کرد: صادرات ۷۰۰ میلیون جفت کفش با متوسط قیمت ۸.۵ دلاری امروز، حدود ۶ میلیارد دلار می‌شود که چنین پتانسیل ارزآوری در این صنعت وجود دارد.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان کفش و صنایع وابسته ایران، دستیابی به این هدف را ممکن برشمرد و گفت: امروز شاهدیم کشور اندونزی با صادرات ۲ میلیارد جفت کفش پارچه‌ای، گوی سبقت را از چینی‌ها در جهان ربوده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار