کد مطلب: 47852

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو:

برنامه ای برای واردات واکسن "جانسون و جانسون" نداریم

مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو گفت:حدود ۱۰۰ میلیون واکسن تامین کردیم که حدود ۹۰ درصدش مربوط به حوزه واردات و حدودا ۱۰ میلیون از آن تولید داخلی بوده است. مجموع واردات و تولید داخل تا مرز ۲۰۰ میلیون ادامه می‌یابد.

دکتر سید حیدر محمدی در حاشیه در ششمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما، درباره واردات واکسن جانسون اند جانسون، گفت: فعلا در این زمینه برنامه ای نیست. ‌ البته قول داده بودند که به ما واکسن دهند که اجرایی نشد. ما هم با توجه به اینکه میزان تولید داخل مان زیاد است و مشکلی برای واکسن نداریم، اصرار نداشتیم. اگر ارسال کنند، دریافت می‌کنیم و اگر نه که تولید داخلی با وفور موجود است و مستمرا هم تولید داخلی افزایش میابد.

وی در زمینه وضعیت تولید داروهای مرتبط با کرونا، گفت: در حوزه داروهای کرونا سه داروی اصلی رمدسیویر، فاویپیراویر و توسیلیزومپ را تولید داخل داریم و هشت شرکت تولیدکننده رمدسیویر، سه تولیدکننده فاویپیراویر و یک تولیدکننده توسیلیزومپ داریم .

محمدی ادامه داد: در حوزه واکسن کرونا هم اکنون سه تولیدکننده واکسن مجوز مصرف دریافت کردند و چند تولیدکننده هم در مسیر اخذ مجوز هستند که امیدواریم به زودی وارد این عرصه شوند. 

وی درباره آخرین مجوزهای واکسن های داخلی کرونا، گفت: اولین واکسن برکت بود که خرداد ماه مجوز گرفت و دومین واکسن انستیتو پاستور بود. واکسن سومی که مجوز ما را دریافت کرده، اسپایکوژن بود و در حال حاضر هم دو واکسن دیگر در مسیر مطالعه فاز سوم هستند که اگر آن را به پایان رسانده و نتیجه اولیه را اعلام کنند، وارد بازار مصرف می‌شوند.

محمدی در پاسخ با سوال ایسنا، درباره چرایی عدم صدور مجوز برای واکسن رازی، گفت: فرایند صدور مجوز واکسن، فرایندی پیچیده و فنی است و تا زمانیکه نتایج مورد نظر به ما گزارش نشود، نمی‌توانیم مجوز را صادر کنیم. اگر نتیجه را به ما ارائه کنند، قطعا مانند سه شرکت دیگر به همه شرکت‌هایی که توانایی تولید دارند، مجوز را صادر می‌کنیم.

وی درباره واردات واکسن نیز گفت: ما واردات واکسن کرونا را ادامه می‌دهیم. تا این لحظه حدود ۱۰۰ میلیون واکسن تامین کردیم که بخش اعظم و حدود ۹۰ درصدش مربوط به حوزه واردات و حدودا ۱۰ میلیون از آن برای بازار تولید داخلی بوده است. مجموع واردات و تولید داخل تا مرز ۲۰۰ میلیون ادامه می‌یابد.

وی در پاسخ به سوال درباره زمان توزیع واکسن اسپایکوژن، گفت: این واکسن برای ورود به بازار آماده است و احتمالا طی این هفته یا هفته آینده وارد شده و ماهیانه سه میلیون دز به ما تحویل می‌دهند.

محمدی همچنین در پاسخ به چرایی نبود واکسن پاستور در مراکز واکسیناسیون، گفت: سیاست ما این است که پاستور ابتدا برای زیر ۱۸ سال مصرف شود و به همین دلیل منتظر بودیم که ابتدا برای زیر ۱۸ سال تزریق شود و بعد طبق پروتکل‌های معاونت بهداشت، توزیع آن انجام می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار