|
کد مطلب: 52394

علم الهدی:‌برجام نرمش ذلیلانه بود

امام جمعه مشهد گفت: پس از اینکه دولت وقت اصرار داشت مذاکرات هسته‌ای صورت بگیرد، رهبری تأکید کردند که برجام مصداق نرمش قهرمانانه باشد، اما متأسفانه در عمل بازهم این اتفاق نیفتاد و مصداق نرمش ذلیلانه شد.

 

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی(ع) با اشاره به فراسیدن روز مباهله در روز ۲۴ ذی‌الحجه اظهار کرد: اهمیت روز مباهله از نظر ولایتمداری و ولایت‌شناسی، شاید به‌اندازه غدیر باشد. لذا بسیاری از بزرگان، مباهله را غدیر ثانی نام‌گذاری کرده‌اند، زیرا همان‌طور که در روز ۱۸ ذی‌الحجه، نبی مکرم اسلام وجود نازنین امیرمؤمنان را به‌عنوان وصی و جانشین خود معرفی کردند، در واقعه مباهله هم وجود امیرالمؤمنین به‌عنوان نفس پیامبر اکرم (ص) مطرح شد.

وی ضمن اشاره به جریان مباهله، بابیان اینکه مباهله بزرگ‌ترین دلیل بر رد پلورالیسم دینی است، خاطرنشان کرد: در مقام «اَبنائَنا» و «اَبنائَکم»، پیامبر اکرم (ص) امر کرد که امام حسن مجتبی (ع) و امام حسین (ع) به عرصه مباهله بیایند، در مقام «نِسائَنا» و «نِسائَکُم» وجود باکرامت زهرای مرضیه (س) بیاید و در مقام «اَنفُسَنا» و «اَنفُسَکُم»، رسول گرامی اسلام (ص) به همراه علی بن ابی طالب (ع) وارد میدان مباهله شوند. اینجا بود که عالم نجرانی وقتی تصویری از عظمت چهره‌های وجود مقدس پنج‌تن را دید، شخصیت باعظمت پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت او را درک کرد و تصریح کرد که نمایندگان مسلمانان در این مباهله کسانی هستند که اگر از خدا بخواهند، زمین اهل خود را فرو خواهد برد اما بازهم لجاجت کرد و ایمان نیاورد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی مباهله را راهبرد قرآن کریم در مواجهه جامعه اسلامی با جریان کفار خواند و تصریح کرد: مباهله راهبردی است که قرآن کریم به ما می‌آموزد تا بر مبنای آن درک کنیم که مذاکره با کفار از اساس بی‌فایده است. کسانی که فکر می‌کنند با مذاکره با دشمن می‌توان مشکلات را حل کرد، باید بر مبنای حکم قرآن بدانند که مشکلات در اثر مذاکره با دشمن افزون می‌شود اما کم نخواهد شد.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: عده‌ای که با برجام به دنبال مذاکره با دشمن بودند، به بیان مقام معظم رهبری در بی‌اعتمادی به استکبار جهانی و آمریکا بی‌اعتنایی کردند. رهبر معظم انقلاب از ابتدا پیش‌بینی کردند که انتهای این مذاکرات به واقعه‌ای مشابه با مباهله می‌انجامد و دشمن از موضع خود کوتاه نخواهد آمد. با این حال، پس از اینکه دولت وقت اصرار داشت تا این مذاکرات صورت بگیرد، تأکید کردند که برجام مصداق نرمش قهرمانانه باشد اما متأسفانه در عمل بازهم این اتفاق نیفتاد و مصداق نرمش ذلیلانه شد.

علم‌الهدی ادامه داد: قرار بود با برجام همه تحریم‌ها لغو شود و چرخ سانتریفیوژها و چرخ کارخانه‌ها باهم بچرخد، قرار بود چنان رونق اقتصادی در سایه برجام ایجاد شود که هیچ‌کس به یارانه احتیاج پیدا نکند، قرار بود مشکلات مسکن و ازدواج حل شود اما در عمل هفت سال از امضای برجام می‌گذرد و نه‌تنها هیچ‌کدام از این وعده‌ها محقق نشده، بلکه بر سختی‌ها نیز افزوده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، وی اضافه کرد: با این حال، باز هم عده‌ای امروزه چنین مطرح می‌کنند که باید با دشمن مذاکره کرد. شما فکر کردید که این‌ها به عهد و پیمان خود پایبند می‌مانند؟ قطعاً این‌طور نخواهد بود، زیرا وقتی یک برنامه دشمن ختم به ثمره و نتیجه شود، آن‌ها دیگر عقب‌نشینی نمی‌کنند تا ما را نابود کنند و به خاک سیاه بنشانند.

امام‌ جمعه مشهد با تأکید بر دستاوردهای مؤثر هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای، اندیشه انقلابی را مؤثرترین عامل در دفاع از منافع ملی دانست و اظهار کرد: وقتی که بنده می‌گویم مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای یک سیاستمدار متدین، مؤمن، انقلابی و نماز شب خوان است که در هیچ یک از این جلسات، حاضر نشد از مواضع انقلابی نظام و منافع مردم کوتاه بیاید، برخی معترض شدند که چرا صفت نماز شب خوان بودن به‌ عنوان ویژگی شاخص مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مطرح شده، درحالی‌که حقیقت همین است و به خاطر نمازشب‎‌خوان بودن مسئول تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ماست که سازش‌پذیر نیستند و تسلیم خواست دشمن نمی‌شوند.

علم‌الهدی افزود: نشستند برجامی در این حد فاسد را در یک جلسه کوتاه به سرعت به امضا رساندند. آن هم درحالی‌که رهبر معظم انقلاب همواره تأکید داشتند که امضای برجام باید با مطالعات و بررسی‌های جامع باشد. ثمره این عجله هم این شد که ملت را به این مصیبت دچار کردند و در انتهای آن هم رئیس‌جمهور هرزه آمریکا این پیمان‌نامه را در کمال وقاحت لغو کرد. حالا قرار است ما با این جریان مذاکره کنیم؟

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی تأکید دارند که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای باید برجام را احیا کند، درحالیکه احیای برجام در گرو عقب‌نشینی از همه مواضع و تسلیم کردن همه دستاوردهای کشور است و این درحالی است که حتی در مذاکرات جدید هم رئیس‌جمهور آمریکا با کمال وقاحت بازهم می‌گوید که اگر یک توافق جدید هم امضا شود، باز هیچ تضمینی وجود ندارد که آمریکایی‌ها به آن متعهد بمانند.

وی بیان کرد: آن‌ها یا تعهدی نسبت به وظایف خود ندارند و یا اگر هم توافقی صورت می‌دهند، به‌صراحت می‌گویند که به آن پایبند نخواهند بود اما ما به خدا ایمان داریم؛ همان خدایی که از چهره‌های مقدس اهل‌بیت (ع) رعب و وحشتی را به دل علمای نجران انداخت که آن‌ها درک کردند صاحبان این قدرت الهی می‌توانند اهل زمین را از بین ببرند. خدای ما همان خداست و در برابر کفار و مشرکان، پشتیبان ما خواهد بود.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار