کد مطلب: 51969

پوتین به بلاروس موشک با قابلیت اتمی می‌دهد

ولادیمیر پوتین می‌گوید به زودی سیستم موشکی اسکندر-ام به بلاروس خواهد داد. این سیستم قابلیت پرتاب موشک‌های کروز و قاره‌پیما از هر دو نوع کلاهک معمولی و اتمی با برد ۵۰۰ کیلومتر را دارد.

این تصمیم رئیس‌جمهوری روسیه می‌تواند نخستین واکنش عملی مسکو به تایید نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا تعبیر شود. تنش میان روسیه و بلوک غرب از زمان حمله نظامی این کشور به اوکراین در ۲۴ فوریه گذشته، به طرز تاریخی بالا گرفته است.

 

پوتین از زمان آغاز لشکرکشی به اوکراین بارها از توانایی اتمی روسیه سخن گفته و اگر چه مستقیما غرب را به نبرد اتمی تهدید نکرده اما همزمان با اشاره به قابلیت‌های اتمی خود، کشورهای غربی را از دخالت در جنگ اوکراین بر حذر داشته است.

 

بخه گزارش بی‌بی‌سی پوتین که روز شنبه - ۲۵ ژوئن - در سنت پیترزبورگ سخن می‌گفت همچنین تایید کرد که مسکو بنا دارد توانایی‌های جنگنده‌های سوخو-۲۵ بلاروس را بهبود ببخشد تا بتوانند تسلیحات اتمی حمل کنند. البته پوتین تاکید کرد که این اقدام در پاسخ به تقاضای الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، صورت خواهد گرفت.

 

همزمان در تحولی دیگر، روز شنبه اوکراین اعلام کرد شهر سیورودونتسک در استان لوهانسک اوکراین اکنون به تصرف کامل ارتش روسیه در آمده است. سیورودونتسک طی چند هفته گذشته یکی از کانون‌های اصلی نبرد میان سربازان دو کشور بود.

 

تصرف کامل سیورودونتسک به این معنی است که روسیه اکنون تقریبا بر تمامی استان لوهانسک اوکراین مسلط شده است. لوهانسک همسایه منطقه دونستک است و هر دو منطقه بخش‌های مهمی از ناحیه صنعتی دونباس‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار