کد مطلب: 49356

چقدر طول می کشد اُمیکرون سویه غالب شود؟

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: در سویه‌های قبلی مانند دلتا و آلفا از زمان ورود به ایران حدود ۱۰۰ روز طول کشید تا این سویه به سویه کرونای غالب در کشور تبدیل شود، اما باتوجه به سرایت‌پذیری بالای اُمیکرون تا تبدیل شدن به سویه غالب ۲۰ روز طول خواهد کشید.

 

 

سید راشد جزایری یکم دی‌ماه در قرارگاه استانی مقابله با بیماری کرونا در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه قدرت سرایت‌پذیری سویه اُمیکرون موجب ایجاد نگرانی در کشور شده است، اظهار کرد: باتوجه به ورود سویه جدید کرونا به کشور باید بحث تزریق دوز سوم واکسن مورد توجه جدی قرار بگیرد، تاکنون پنج درصد جمعیت استان دوز سوم خود را تزریق کرده‌اند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد افزود: دپوی واکسن کرونا در چهارمحال و بختیاری مطلوب است، بنابراین از مردم درخواست می‌شود برای تزریق واکسن به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

 

وی با بیان اینکه کنترل تردد مسافران خارجی به چهارمحال و بختیاری از اهمیت بالایی برخوردار است، عنوان کرد: باید کسانی که سفر خارجی داشته‌اند و دارای علائم کرونا هستند برای انجام تست اُمیکرون معرفی شوند.

 

جزایری با تاکید بر اینکه در بحث سلامتی مردم با هیچ کس مسامحه نداریم، گفت: طبق پروتکل ابلاغی از سوی وزارت بهداشت و درمان دانش‌آموزان، کادر آموزشی و معلمانی که دوز دوم واکسن کرونای خود را تزریق نکرده‌اند، حق ورود به مدارس را ندارند، اگر در کلاس درسی دو دانش‌آموز به کرونا مبتلا شد باید کلاس درس تعطیل شود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به ویژگی سویه اُمیکرون، توضیح داد: در سویه‌های قبلی مانند دلتا و آلفا از زمان ورود به ایران حدود ۱۰۰ روز طول کشید تا این سویه به سویه کرونای غالب در کشور تبدیل شود، اما باتوجه به سرایت‌پذیری بالای اُمیکرون تا تبدیل شدن به سویه غالب ۲۰ روز طول خواهد کشید.

 

وی در خصوص انجام تست کرونا اُمیکرون، عنوان کرد: از کلیه افرادی که از خارج از کشور به چهارمحال و بختیاری وارد شده‌اند، یک نفر از افراد خانواده‌ای که ظرف سه روز به کرونا مبتلا شدند، افراد دارای ضعف ایمنی، افراد بدحال کرونایی و افرادی که به‌طور ناگهانی فوت کرده‌اند نمونه اُمیکرون اخذ می‌شود و به استان اصفهان که کیت تشخیص موجود است، ارسال می‌شود و اگر نمونه توسط آزمایشگاه انیستو پاستور تائید شد آن زمان در استان اعلام خواهد شد.

 

جزایری یادآور شد: اگر در یک جمع یک نفر به سویه اُمیکرون مبتلا باشد، افرادی که حداقل دو ساعت با این فرد در ارتباط باشند به این سویه مبتلا می‌شوند.

 

منبع خبر : ايسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار